Kosmetyki z górnej półki (szafki), czyli domowa produkcja eko

Tak to już bywa z ekologią praktyczną, że w pewnym momencie kończą nam się pomysły, jak jeszcze ulepszyć ekologicznie nasze życie. Jemy zdrowe rzeczy bez chemii, kupujemy szampony z certyfikatami, jeździmy na rowerze, ale ciągle czujemy pewien niedosyt. Idąc tym tropem, a mając na uwadze trudności, jakie napotyka przeciętny konsument (wynikające nie tylko z lenistwa), postanowiliśmy poszukać eksperta – tym razem od kosmetyków.
Zamiast kawy u kosmetyczki ... kawa na peeling Zamiast kawy u kosmetyczki ... kawa na peeling
Miód dobry na wszystko Miód dobry na wszystko
Eksperyment w łazience? (Annie Leonard) Eksperyment w łazience? (Annie Leonard)

Wiekszość z nas – chcąc nie chcąc pasjonujących się ekologią i wchodzących w ten temat coraz głębiej – poszukuje prostych i tanich rozwiązań na ekologiczny styl życia. Jednym z takich tematów, których nie przeskoczymy bez praktyki i eksperymentowania, są kosmetyki. Naturalne kosmetyki, te bez chemii – zapytałby ktoś? Tylko skąd je brać i nie przepłacać w drogerii za francuskie czy hiszpańskie specjały, nie szperać z wysiłkiem w jeszcze ubogiej ofercie tych polskich odpowiedników? Takimi kosmetykami, które mogłyby nam się przydać, są kosmetyki robione w domu. Anna Bigaj – studentka kosmetologii, twierdzi, że są one rewelacyjne i przygotowuje się je dosłownie chwilę. Oto kilka jej sprawdzonych przepisów, do wykorzystania bez patentów przez Użytkowników Ogrodnika:

I. Odprężająca kąpiel z mlekiem i miodem

Mleko zwiera białko, witaminy i kwasy, które natłuszczają i wygładzają skórę. Ekstrakt z miodu tymczasem ma właściwości kojące. Miód dostarcza cennych składników odżywczych, które nawilżają i łagodzą skórę.

Składniki potrzebne do domowego wyrobu kąpieli:
- 2 litry mleka;
- 5 łyżek stołowych miodu (o miodach i ich ekologii na portalu)

Ciepłe mleko wymieszać z 5 łyżkami miodu. Wszystkie składniki wlać do wanny. Kąpiel nawilży i odżywi skórę. Jak mówi Ania Bigaj: „ Kąpiel z mlekiem i miodem świetnie wygładza skórę. Uwielbiam ten zabieg, za zapach, który długo utrzymuję się na skórze. A moje ciało staje się bardziej elastyczne i aksamitne w dotyku.”

II. Rumiankowa płukanka do włosów

Rumianek pomaga pozbyć się łupieżu. Posiada właściwości rozjaśniające, włosy po użyciu będą błyszczące – i to bez silikonu czy chemii. Płukanka polecana jest do włosów blond, oraz tych suchych i matowych.

Składniki płukanki:
- 1 saszetka rumianku – suszonego lub świeżego;
- 1 szklanka wrzątku.

Saszetką rumianku zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na około 15 minut. Włosy płuczemy płukanką zaraz po umyciu. Oczywiście uważajmy na temperaturę wywaru, który musi wystygnąć zanim go użyjemy. W przeciwnym razie może dojść do oparzenia skóry. Z opinii naszej studentki kosmetologii: „Osobiście stosuję płukankę raz na 3 miesiące. Po niej moje włosy widocznie się wzmocniły. Kuracja z rumiankiem poprawia stan włosów, nadając im zdrowy połysk.”

III. Peeling kawowy do ciała

Kawa pomaga zredukować zmarszczki, pobudza również krążenie. Zawarta w kawie kofeina ma właściwości ujędrniające, wygładzające i wyszczuplające. Kawa – także mielona - może skutecznie zastąpić wszelkie chemiczne preparaty, które używamy pod prysznicem każdego dnia jako peeling złuszczający czy odmładzający.

Składniki:
- 8 łyżeczek kawy mielonej
- 3 łyżeczki cynamonu (daje silny aromat)

Kawę i cynamon zalewamy gorącą wodą i przykrywamy małym talerzykiem. Następnie kawę i cynamon mieszamy z żelem do kąpieli (bezzapachowym, ekologicznym najlepeij z certyfikatem ekocert). Później wmasujemy w ciało i spłukujemy wodą. Po peelingu należy osuszyć skórę i delikatnie wmasować odżywczy balsam (np. z masłem shea). Nasza ekspertka ma także tutaj swoją opinię: „Ten wspaniały peeling stosuje już od dawna. Efekty? Rewelacyjne !! Przede wszystkim moja skóra stała się naprawdę gładka. Polecam go wszystkim osobom dbającym o ładny i młody wygląd.”

Opracowanie przepisów: Anna Bigaj
Zdjęcia: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl