Chrząstka rekina, czyli dlaczego maltretujemy i zabijamy zwierzęta?

Nic nie denerwuje tak bardzo, jak naiwna reklama radiowa o suplementach diety. Dla zdrowia, zamiast sportu, owoców, warzyw, czy po prostu dbania o kondycję, proponuje nam się egzotyczne suplementy i leki. Takie jak na przykład chrząstkę rekina. Właściwie sama chrząstka i sam rekin kojarzą się z siłą i zdrowiem, ale do momentu, kiedy zobaczymy, jak zabija się te piękne zwierzęta w okrutny sposób, odcina płetwy, patroszy na żywca a potem wrzuca z powrotem do morza.
Ryby, zdrowe, tylko czy etycznie zabijane? Ryby, zdrowe, tylko czy etycznie zabijane?
Jak zapobiegać przemysłowej hodowli? Jak zapobiegać przemysłowej hodowli?
Szczęśliwe krowy czy bezduszne produkty? Szczęśliwe krowy czy bezduszne produkty?

Gdybym była wegetarianką, pewnie miałabym bardziej wyczuloną wrażliwość na tematy zabijania zwierząt. Niestety, jak większość Polaków często nie dostrzegam tego, co dociera do mnie w prostej reklamie, na przykład w radio czy w gazecie.

Ostatnio takim skandalem wydało mi się jednak ogłoszenie, gdzie jakiś dzieciak miłym naiwnym głosikiem namawia rodziców na to, by w imię kondycji i zdrowia kupowali suplement z chrząstki rekina. Niby nic, ale przecież rekin nie oddaje swojej chrząstki tak po prostu. Nie tylko musi - umrzeć - ale w dodatku zanim umrze, jest porządnie maltretowany.

Dowody są aż nadto dostępne, po prostu na maltretowaniu i totalnym braku poszanowania do praw tych ryb polega przemysł spożywczy (mięsny). Przy okazji natrafiłam na informacje o kampanii społecznej / ekologicznej Stowarzyszenia Empatia - które zajmuje się zwierzętami w reklamie mięsa. Oto kilka faktów z filmu Rekiny 3D i akcji edukacyjnej wokół tego tematu:

I. Walory rekinów są powodem ich cierpienia

O hodowlach przemysłowych i warunkach bytowania np. kur pisaliśmy już wielokrotnie na Ogrodniku. Tymczasem, może nie w Polsce, ale w wielu miejscach na świecie popularne są wykwintne potrawy np. z wolno żyjących rekinów.

"Rekin jest rybą. Jest rybą dlatego, że podobnie jak wszystkie ryby pływa przy pomocy płetw i oddycha skrzelami. Jednak rekin nie jest taki jak ka da inna ryba. Jest to ryba chrzęstnoszkieletowa w przeciwieństwie do ryb kostnoszkieletowych - szkielet rekina jest utworzony z chrząstki, lekkiego, przypominającego gumę materiału, jaki mamy w uszach i w nosach. Ryby chrzęstnoszkieletowe różnią się poza tym od kostnoszkieletowych tym, e mają
5-7 szczelin skrzelowych (w przeciwieństwie do jednej u ryb kostnoszkieletowych). Lekkość chrząstki faktycznie pomaga unosić się rekinowi na wodzie. (...)

Bogata w tłuszcz wątroba pozwala im utrzymywać się na powierzchni wody ponieważ tłuszcz ma mniejszą gęstość niż woda a zatem jest od niej lżejszy. Jednak chrzęstnoszkieletowe muszą i tak ciągle pływać aby nie zatonąć. (...)

Płetwy są bardzo ważne dla rekinów. Są sztywne, podtrzymywane kolcami zbudowanymi z twardej chrząstki. (...) Bez płetw rekin nie byłby w stanie pływać, a co za tym idzie przetrwać. Rekiny pływają dzięki wyginaniu ciała i ogona na boki (...)"

II. Człowiek i jego bezmyślne upodobania zagrażają gatunkom

"Życie i istnienie rekinów jest zagrożone, bo ludziom zasmakowała zupa z ich płetw. W niektórych krajach uważana jest za przysmak a wręcz rarytas. Jest to jeden z najistotniejszych czynników ograniczających populację rekinów. Żywe rekiny są wyciągane z wody, obcina się im płetwy i wrzuca z powrotem do oceanu gdzie powoli umierają.(..)

100 milionów rekinów jest rocznie mordowanych na świecie.

Rekiny są celem wędkarstwa sportowego. Ponieważ trudno jest je złapać, traktowane są jak trofeum, szczęki z zębami stają się upominkiem lub towarem oferowanym turystom. Jednak największym zagrożeniem są połowy dla celów przemysłowych. Miliony rekinów zabija się każdego roku na mięso, wątrobę (tran), chrząstki, szczęki, zęby, narządy wewnętrzne, skórę i PŁETWY. Z powodu braku na rynku dorszy i rekinków, rekiny służą jako ich substytut w daniach z frytkami. Na rynku rybnym rekiny często sprzedaje się pod innymi nazwami takimi jak łosoś skalny, ostropłetwiec, czy mięso kraba! Chrząstka rekina używana jest w przemyśle farmaceutycznym jako lekarstwo na raka, chociaż nie ma naukowych badań to potwierdzających.(...)

Niszczycielskie praktyki rybackie takie jak ogłuszanie i trucie ryb są równie zagrożeniem dla rekinów. Niektórzy rybacy wlewają cyjanek – silną i gwałtownie działającą truciznę w szczeliny w rafach koralowych, gdzie żyją ryby. Cyjanek ogłusza ryby przez co łatwo dają się złapać. Oczywiście te praktyki zatruwają rafy koralowe i są szkodliwe dla wszystkich organizmów tam żyjących. Niektórzy rybacy stosują środki wybuchowe aby złapać ryby. W trakcie wybuchu giną masowo na dużych przestrzeniach wszystkie ryby w tym tak e rekiny. Jest to straszne marnotrawstwo, ponieważ wybuch niszczy równie całą rafę, która jest domem dla wielu rekinów i innych zwierząt. Potrzeba wielu, wielu lat aby rozpoczęła się odbudowa rafy koralowej podczas gdy niefrasobliwi rybacy pozostawiają po sobie tylko zniszczenie."

III. Reklama mówi coś innego

Oczywiście jako indywidualne osoby z reguły jesteśmy wrażliwi na zabijanie pięknych (i nie tylko) zwierząt. Gdybyśmy byli świadkami tego, co się dzieje w rzeźni, pewnie nigdy nie wzięlibyśmy mięsa do ust. Ale nie chodzimy do takich miejsc, ponieważ mięso, jajka czy suplementy dostajemy w ładnych opakowaniach w sklepie. I tu właśnie pojawia się problem. Ponieważ - kreskówkowe disnejowskie kurki albo świnki śmieją się do nas z opakowania mrożonki czy kiełbasy, albo naiwny dzieciak namawia na egzotyczną chrząstkę w radio. Czy reklama jest nieetyczna, czy my ślepi i głusi?


Komentarz: Kasia Dulko

Film o rekinach wszedł do kin już w 2004 roku, niedawno pokazała go TVP1. Przewodnik edukacyjny o rekinach i zagrożeniach, jakie na nie czyhają możecie ściągnąć w tym miejscu: przewodnik po polsku

W podobnym tonie film poniżej: