Czy Twój dom jest już gotowy do segregowania odpadów?

Od 1 lipca 2013 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy system zarządzania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że każda gmina ustali między innymi w jaki sposób odpady komunalne powinny być segregowane na jej terenie (na ile frakcji, czyli w ilu workach lub pojemnikach), a także określi wysokość obowiązkowej opłaty za gospodarowanie odpadami i sposób jej naliczania.
IKEA. Recykling jest OK. IKEA. Czyli jak urzadzić małe centrum segregacji.

Według danych Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego, w 2011 roku statystyczny Polak wyprodukował 315 kilogramów odpadów, z których aż 71% trafiło na wysypiska, podczas gdy średnia unijna to 37%. Z danych tych płynie wniosek, że w Polsce zbyt mało odpadów jest poddawanych ponownemu przetworzeniu, a dzieje się to między innymi w wyniku braku ich poprawnej segregacji „u źródła”, czyli w miejscu powstawania. Aby zachęcić Polaków do selektywnej zbiórki, według nowego prawa opłata za odpady posegregowane będzie niższa – w niektórych gminach nawet dwukrotnie. Tak więc, segregując odpady nie tylko można dbać o środowisko, ale również sporo zaoszczędzić.

***

IKEA od wielu lat promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i działania na rzecz środowiska naturalnego. Minimalizowanie ilości odpadów, ich ponowne przetwarzanie, a co za tym idzie odpowiednie sortowanie „u źródła” jest codzienną praktyką firmy. Sklepy IKEA posiadają swoje własne „centra recyklingu”, dlatego ponad 90% wytworzonych w nich odpadów jest dokładnie posortowanych oraz przekazywanych do ponownego przetworzenia. W obliczu nadchodzących zmian w polskim prawie w zakresie odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, pod hasłem „Segregujesz – płacisz mniej! IKEA. Ty tu urządzisz”, firma pragnie zachęcić klientów do ekologicznych zachowań i podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie.

„W IKEA nieustannie opracowujemy produkty i rozwiązania, które mają inspirować naszych klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia. Segregacja odpadów to jeden z naszych ulubionych tematów. Tym bardziej cieszą nas wszystkie działania, które ją wspierają” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o. „Dla IKEA odpady to wartościowe surowce. Podobnie może być z odpadami domowymi każdego z nas, jeśli tylko zadbamy o ich odpowiednie sortowanie” – dodała Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Domowy sposób na ekologiczne nawyki. Fot. IKEA Domowy sposób na ekologiczne nawyki. Fot. IKEA
Z segregacją na co dzień. Fot. IKEA Z segregacją na co dzień. Fot. IKEA

Pomysły na segregację odpadów od IKEA

W swojej ofercie IKEA posiada szeroką gamę produktów wspierających odpowiednie sortowanie odpadów, które mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Wszystkie rozwiązania oferowane przez firmę pozwalają na zorganizowanie funkcjonalnej i estetycznej aranżacji pojemników w nawet najmniejszym pomieszczeniu. Najbardziej popularną serią znajdującą zastosowanie w kuchni jest RATIONELL. System składa się z różnej wielkości plastikowych pojemników, które można łatwo dopasować do ograniczonej przestrzeni pod zlewem (popularne w Polsce miejsce przechowywania śmieci) oraz wykorzystać do gromadzenia różnego rodzaju odpadów – od szkła, papieru, plastiku czy zużytych baterii, po płynne resztki żywności. Bardzo popularne są również kosze SORTERA, które można ustawiać jeden na drugim, co pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też stworzyć pojemny system do segregowania wielu frakcji odpadów. Dużą zaletą tych pojemników jest także praktyczna przykrywka umieszczona z boku. W małym pomieszczeniu sprawdzą się również pojemniki RETUR, które mogą być ustawiane obok siebie oraz jeden na drugim, po przytwierdzeniu do szafki kuchennej lub ściany. Z kolei zestaw toreb DIMPA może być wykorzystywany do sortowania odpadów suchych. Bardzo użyteczna jest również seria pojemników PLUGGIS, wyprodukowana z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Dzięki ustawieniu małego pojemnika PLUGGIS (8 litrów) na dużym (14 litrów) można zaoszczędzić sporo miejsca.

„Prowadzone przez nas badania pokazują, że klienci IKEA bardzo często mają problem ze zorganizowaniem funkcjonalnej i estetycznej segregacji odpadów w domu. Zazwyczaj kosze na odpady znajdują się w szafce pod zlewem, która ma ograniczoną przestrzeń do wstawienia kilku pojemników. W związku z tym bardzo istotne jest wybieranie rozwiązań pozwalających na stworzenie praktycznego zestawu pasującego do potrzeb danej rodziny” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna. „W IKEA oferujemy szeroką gamę produktów pomagających w sortowaniu odpadów – zarówno do kuchni, na balkon czy korytarz. Łączą one w sobie funkcjonalność, optymalne wykorzystanie miejsca, dobrą cenę i ciekawe wzornictwo. Produkty te są nie tylko przydatne dla każdego, kto chce ekologicznie postępować z odpadami w domu, ale też po prostu ładne” – dodała Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Od wielu lat na całym świecie IKEA podejmuje liczne działania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i poszanowanie środowiska. Działania te są wdrażane na etapie zarówno projektowania, produkcji, jak i transportu mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz. Obejmują także inwestycje w energię odnawialną czy efektywne zarządzanie odpadami w sklepach. Dla IKEA „Zrównoważone życie zaczyna się w domu”, dlatego firma stara się przekonać każdego, że może (i powinien) wziąć odpowiedzialność za swoje otoczenie, w tym stan środowiska naturalnego. IKEA w dużej mierze w tym pomaga, oferując ekologiczne produkty i rozwiązania, które bardzo często przynoszą też dodatkowe oszczędności.

Informacje: IKEA