Re-Act, czyli recyklingowy zawrót głowy

Ekologia stała się nieodłącznym elementem życia mieszkańców Paryża, Amsterdamu czy Nowego Jorku i na dobre zadomowiła się w ich świadomości. Moda recyklingowa pojawia się również na światowych pokazach mody oraz na czerwonym dywanie. W Polsce staje się coraz bardziej popularna dzięki inicjatywom promującym zrównoważony design, eko modę, zdrowy styl życia oraz społeczne innowacje, jak np. Targi odpowiedzialnej mody WearFair oraz konkurs mody ekologicznej Re-Act Fashion Competition.

I`m not plastic, I`m fantastic

Na Zachodzie koncepcje ekologiczne trwale wrosły w świadomość ludzi. Odpowiedzialna technika produkcji, używanie materiałów przyjaznych środowisku stały się normą. Propagują ją gwiazdy, zachęcając zwykłych ludzi do pójścia w ich ślady. Eko moda jest trendy i jak najbardziej glamour.

Stella McCartney, zwolenniczka ochrony środowiska, czynnie wspierająca organizację PETA, udowodniła, że ekologia przechadzająca się po wybiegach może być zjawiskowa. Alexander McQueen, Kenzo, Moschino oraz wielu innych sławnych kreatorów mody sięgało wielokrotnie po przyjazne naszej planecie rozwiązania. Czerwony dywan zmienił swój kolor na zielony dzięki Livii Firth, żonie Colina Firtha, zdobywcy Oskara za rolę „Jak zostać królem”. Autorka projektu The Green Carpet Challenge, pojawiając się za każdym razem na czerwonym dywanie w kreacjach przyjaznych środowisku, niejednokrotnie pochodzących z recyklingu, niezwykle skutecznie promuje modę eko, wciągając w swój ruch inne słynne gwiazdy.

Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011) Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011)
Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011) Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011)

Liczy się pomysł

Promować ekologię można także na wiele innych sposobów (zobacz, jak portal Mój Ogrodnik promuje eko-mode!). W kalendarz słynnych modowych wydarzeń mających miejsce w największych stolicach mody na świecie, wpisują się również ekologiczne eventy. W 2012 roku po raz czwarty odbył się w Vancouver Eco Fashion Week. Także w Londynie, Nowym Jorku odbywają się pokazy zielonej mody. Rosja oraz Szanghaj również mają swój Tydzień mody ekologicznej. Organizowanie konkursów podejmujących tematykę eko to kolejne świetne rozwiązanie. Na szczególną uwagę zasługuje The Green Fashion Competition, konkurs zainicjowany przez Amsterdam Fashion Week oraz holenderskie Ministerstwo Gospodarki, Rolnictwa i Innowacji. To idealny sposób na zachęcanie i promowanie ekologii w środowisku tekstylno-odzieżowym, The Green Fashion Competition skierowany jest bowiem do przedsiębiorców działających w branży modowej.

Także konkursy organizowane dla młodych kreatorów mody, mające na celu zachęcenie ich do zrównoważonego projektowania, idealnie wpisują się w ideę propagowania recyklingu, przetworzenia istniejących już rzeczy, nadawania im nowej formy. W ramach projektu zainicjowanego przez duńską ambasadę w Brukseli, promującego rzemiosło, wykorzystywanie alternatywnych rozwiązań w szeroko rozumianym designie - High Fashion Low Countries – utalentowani projektanci, będący studentami belgijskich lub holenderskich wyższych uczelni artystycznych, mogą zaprezentować swoje ciekawe pomysły.

Większość światowych oraz europejskich krajów popularyzuje ruch ekologiczny, wspierając go na różnych płaszczyznach. Jak ta sytuacja wygląda w naszym kraju?

Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011) Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011)
Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011) Projektanci w stylu eko (Re-ACT 2011)

Made in Poland – ekologia w rodzimym wydaniu

W Polsce idea recyklingu wciąż czeka na właściwy moment, by rozkwitnąć feerią barw, plastikowych i metalowych blasków, niezwykłych pomysłów. Nasza rodzima eko moda ma spory potencjał, wszak mamy wielu utalentowanych designerów, jednak brak jej pewności siebie. Czy jest coś co moglibyśmy dla niej zrobić?

Odpowiedź na to pytanie zna z pewnością Joanna Paradecka, polska królowa hand remade`u. Jest w naszym kraju prekursorką mody recyklingowej, z którą jeszcze podczas studiów w łódzkiej ASP nawiązała barwną, do dziś nieprawdopodobnie silną relację. Tworząc unikatowe projekty wykorzystuje zazwyczaj materiały, ubrania, wyrzucone poza margines noszenia. Nadaje im zupełnie nową, niepowtarzalną formę, przywracając do życia jeszcze nie tak dawno zapomniane tkaniny. Projektantka niejednokrotnie opowiada o swoich silnych powiązaniach z recyklingiem. Od kogo jeszcze możemy usłyszeć podobne historie?

Polskie eko głosy

O ile za granicą Eco Fashion promowana jest przez gwiazdy dużego kalibru, o tyle u nas w kraju sprawa wygląda trochę inaczej. Niewielu celebrytów przyznaje się do romansu z recyklingiem. Niekwestionowaną ekogwiazdą jest Iza Miko, patronka strony ekologicznej EkoMiko, podkreślająca niejednokrotnie w wywiadach swoje zaangażowanie w ochronę środowiska wypływające z silnej potrzeby serca. Reni Jusis to obecnie najbardziej znana i ceniona ekomama w Polsce. Kinga Rusin, współwłaścicielka firmy produkującej naturalne kosmetyki Pat & Rub, wyraźnie stoi po stronie eko. Podobnie jak Kinga Dunin, Olga Tokarczuk, Agata Buzek czy Kazimiera Szczuka. Te znane osoby mówią o ekologii, jednak w natłoku tysiąca innych, o wiele głośniejszych medialnie, spraw ich głosy nie zapadają w pamięci. Na szczęście to nie koniec historii o ekologii w polskiej modzie.

c.d. na następnej stronie