Szczypior z nasion: zielarska kuchnia

Szczypiorek działa nie tylko pobudzająco. Nadaje się przede wszystkim do jedzenia. łatwo go uprawiać w domowym zielniku, choć może się wydawać dosyć pospolitą przyprawą, w dodatku cebulową. Dla początkujących ogrodników zielarzy idealna praktyka.
Który to szczypior? Który to szczypior?

Doskonały korzenny cebulowy smak, rurkowaty świeży wygląd i niesamowita zdolność przyrastania - taki jest kuchennie uprawiany szczypiorek! (do zup, twarogu, jajek).

Szczypior możesz uprawiać na dwa sposoby: uprawiając szczypiorek z nasion lub kupując gotową roślinę oraz pędząc cebulę na szczypior

Uprawa dojrzałej rośliny w donicy
Szczypiorek lubi wilgotną wapienną ziemię, nie musi jak inne zioła ciągle przebywać w słońcu. Uda nam się także w półcieniu, jednak musimy regularnie nadążać ze zmianą na większe jego doniczek, ponieważ szybko się rozrasta i napiera na plastikowe pojemniki.

Zaraz po przyniesieniu gotowej rośliny ze sklepu potrzebuje mega dawki wody, gdyż w pomieszczeniach domowych może doznać zbyt wiele ciepła i suchego powietrza. Po przystosowaniu się do warunków podlewamy regularnie, ale tak aby nie gnił w zapomnieniu.

Intensywna majowa zieleń szczypiora Intensywna majowa zieleń szczypiora
www.moj-ogrodnik.pl www.moj-ogrodnik.pl (Szczypior)

Jak postępować z nasionami?

Doniczkę napełnić ziemią (ziemia uniwersalna z piaskiem 6:1), tak aby cała doniczka była przykryta, wysiać na cała powierzchnie równomiernie nasiona i przykryć delikatnie lekką warstwą, na grubość około 0,5 cm. Jeżeli ziemia jest bardzo sucha, doniczkę wstawić do naczynia napełnionego wodą, tak aby ziemia nasiąkła. Od góry lekko zwilżyć powierzchnię, nie wypłukując nasion. Po około trzech tygodniach zacznie pojawiać się szczypiorek. Po każdym ścięciu powinien być on coraz grubszy.

UWAGA! Jeśli dopuścimy do tego, by ziemia przeschła, straci ona właściwości nasiąkania i utrzymania wilgoci. U góry sucha a na dole mokra - sprawi, że szczypiorek mimo wilgoci zacznie usychać i gnić zarazem.




Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój Ogrodnik.pl