BioKurier radzi: pieczemy chleb otrębowo lniany

Otręby to jedno z najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego, a siemię lniane pomaga zmniejszać ilość złego cholesterolu w naszym organizmie. A to tylko początek listy zdrowotnych zalet tych pokarmów. Może właśnie dlatego warto wykorzystać je w pysznym domowym chlebie? Proponujemy pierwszy prosty przepis - na chleb otrębowo-lniany.
Chleb otrębowo-lniany fot. BioKurier Chleb otrębowo-lniany fot. BioKurier

Dlaczego otręby?
Otręby to jedno najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego, a siemię lniane pomaga zmniejszać ilość złego cholesterolu w naszym organizmie. A to tylko początek listy zdrowotnych zalet tych pokarmów. Może właśnie dlatego warto wykorzystać je w pysznym domowym chlebie? Proponujemy prosty przepis na chleb otrębowo lniany.

Składniki chleba otrębowo – lnianego (najlepiej BIO):
1 kg mąki pszennej,
1 szklanka siemienia lnianego,
1 szklanka otrąb pszennych,
10 dag drożdży,
1l ciepłej wody,
3 łyżki oleju (najlepiej lnianego),
1 łyżka soli morskiej.
Można dodać łyżkę cukru nierafinowanego do smaku.

Przepis na chleb
W litrze ciepłej wody rozrobić 10 dag drożdży. Odstawić, by za chwilę połączyć z pozostałymi składnikami. W misce lub na stolnicy wymieszać 1 kg mąki, 1 szklankę siemienia lnianego, 1 szklankę otrąb pszennych, dodając 1 łyżkę soli i ewentualnie cukru. Do suchej masy dodać rozdrobnione drożdże i 3 łyżki oleju. Przygotowane ciasto chlebowe przełożyć do foremek i odstawić w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia. Gdy ciasto podrośnie, włożyć je do piekarnika i stopniowo zwiększać temperaturę. Najpierw do 180 st. C., a później stopniowo do 220 st. C. Chleb piec około 70 minut w piekarniku z termo obiegiem lub 90 minut w piekarniku bez termo obiegu.

Udanego wypieku,
życzy Redakcja Biokuriera i Ogrodnika.
Więcej przepisów na domowe chleby znaleźć można w książce Pieczemy ekologiczny chleb Wydawnictwa Gaj.