Kompozycje wiszące z roślin domowych

Rośliny jednoroczne są idealnym materiałem dla Ogrodnika do stworzenia niezwykłych kompozycji zdobiących okna, balustrady, wejścia do budynków. Dzięki intensywnemu kwitnieniu i niewielkim wymiarom, łączenie ich ze sobą w odpowiedni sposób pozwala na stworzenie nieziemskich wiszących kompozycji.

Kompozycje wiszące tworzymy z różnego rodzaju donic: plastikowych, terakotowych o trwałości tylko w jednym sezonie czy z włókna kokosowego. Jest także możliwość zastosowania tylko konstrukcji metalowej, która z zewnątrz wyłożona jest mchem, aby ziemia się nie osuwała. Każdy z materiałów ma swoją zaletę czy wadę, jednak przy prawidłowej pielęgnacji roślin, każda konstrukcja nie powinna być po miesiącu widoczna.

Zdj 1. Narzędzia do kompozycji wiszących Zdj 1. Narzędzia do kompozycji wiszących
Zdj 2. Układamy pierwszy poziom roślin Zdj 2. Układamy pierwszy poziom roślin

Donica terakotowa i konstrukcja metalowa otoczona mchem mają obie taką zaletę, iż możemy część roślin zwisających posadzić niżej - w połowie wysokości donicy. Zabieg ten powoduje, iż widoczna będzie stosunkowo wcześnie bogata różnorodność kompozycji.

Rośliny stosowane w kompozycji wiszącej to
- Rośliny stojące ze środka: niskie, krzewiące się rośliny osiągające około 20-30 cm: Osteospermum, stojące fuksje, jaskry, goździki, pelargonia stojąca, niecierpek;
- Rośliny kryjące i brzegowe okrywają konstrukcje kompozycji. Są to rośliny zwisające takie jak: petunia kaskadowa i surfinia, fuksja zwisająca, kocanki, pelargonia kaskadowa, lobelia, komarzyca, werbena zwisająca.

Zdj 3. Układamy rośliny pokrywające boki doniczki Zdj 3. Układamy rośliny pokrywające boki doniczki
Zdj 4. Roślina niewysoka na środek doniczki Zdj 4. Roślina niewysoka na środek doniczki

Pielęgnacja kompozycji wiszących jest prosta ale wymaga systematyczności, gdyż rośliny narażone są na ciągły przewiew i niedobór wilgoci. Podlewamy rośliny w miarę często co drugi raz dodatkowo nawożąc.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko, Redakcja