Zielone budownictwo - tu możesz się wiele nauczyć

W listopadzie br. w Krakowie odbędzie się najważniejsza w Polsce konferencja o budownictwie zrównoważonym. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC). Udział w tym dwudniowym wydarzeniu pozwoli uczestnikom przystąpić do elitarnego egzaminu akredytacyjnego LEED Green Associate. Zainteresowani?
Ekobudownictwo: ekologia w praktyce? Ekobudownictwo: ekologia w praktyce?
Znajdź sposób na własny balkon w stylu eko! Znajdź sposób na własny balkon w stylu eko!
nie tylko naturalnie, także energooszczędnie nie tylko naturalnie, także energooszczędnie

Specjaliści z innowacyjnej branży

Po sukcesie pierwszej konferencji PLGBC w 2009 roku, w której udział wzięło prawie 200 osób z wiodących firm w branży, w tym roku organizatorzy spodziewają się 350-500 osób. Program zapowiada się interesująco – wśród prelegentów obecność potwierdziły światowe autorytety w tej tematyce: Profesor John Spengler z Harvard School of Public Health oraz Jane Henley, CEO World Green Building Council.

Podczas sesji plenarnej w czwartek 4 listopada 2010 roku wystąpi szereg specjalistów związanych z budownictwem ekologicznym:
- Agnes Vorbrodt-Schurma, Założycielka, Dyrektor Wykonawcza i wice prezydent PLGBC, która przedstawi wykład na temat aktualnych odkryć z dziedziny budownictwa zrównoważonego,
- Peter Richards, Senior Advisor to the Director General of REEEP (Renewable Energy and Energy Efficiency Partnership) który wypowie się w kwestii powiązania budownictwa ekologicznego z technologią i rynkiem energii odnawialnej. Podczas konferencji będziemy mieli również przyjemność posłuchać prelekcji prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewy Kuryłowicz na temat budownictwa dostępnego, które jest istotnym elementem budownictwa zrównoważonego. Sesję plenarną zakończy podsumowanie wydarzeń tego roku oraz wniosków sympozjum przez Założyciela i Prezydenta PLGBC, wykładowcy na uniwersytecie Harvarda oraz właściciela firmy VvS | Architects & Consultants – Rafała Schurma.

Czas na networking w eko-budownictwie

Drugą częścią wydarzenia będzie wypełniona dyskusjami panelowymi. Ze specjalistami z branży rozmawiać będą redaktorzy wiodących czasopism na rynku, zainteresowani tą tematyką. Każdy z paneli rozpocznie się szeregiem krótkich prezentacji przykładów pierwszych zielonych realizacji w Polsce. Panele będą podzielone m.in na biurowy, przemysłowy, mieszkaniowy, a także ten poświęconym obiektom handlowym. Na zakończenie udostępniona zostanie prezentacja na temat działań wiodących uniwersytetów w USA w zakresie budownictwa ekologicznego oraz omówienie największego obiektu uniwersyteckiego starającego się o certyfikację LEED-NC.

Główną atrakcją kongresu będzie wieczorna gala. Podczas tej ekskluzywnej uroczystości wręczone zostaną nagrody dla najbardziej ekologicznych budynków, wnętrz i projektów w Polsce. „Podczas tego wydarzenia jasne będzie, że budownictwo ekologiczne jest jedynym możliwym kierunkiem rozwoju dla naszego kraju. Cały świat zmierza w tym kierunku, i Polska ma szansę być w absolutnej czołówce. Na Gali PLGBC obecna będzie każda osoba i firma, która pragnie liczyć się w branży budownictwa zrównoważonego w Polsce” – mówi Agnes Vorbrodt-Schurma.

Szkoleniowo i praktycznie dla wgłębionych w temat

Na drugi dzień goście konferencji będą mieli możliwość uczestnictwa w szkoleniach z zastosowania systemów LEED i BREEAM w Polsce, prowadzonych przez doświadczonych konsultantów pracujących nad pierwszymi w Polsce projektami starającymi się bądź posiadającymi te certyfikaty.

UWAGA KONKURS!

PLGBC ogłasza pierwszy otwarty konkurs na "Zielony budynek oraz zielone wnętrze" w Polsce. Konkurs jest ogólnodostępny - podzielony na część dla profesjonalistów oraz studentów. Konkurs nie wymaga ŻADNYCH opłat wstępnych czy REJESTRACJI !! Nagrody będą przyznawane w następujących kategoriach:
1.Najlepszy ekologiczny obiekt z certyfikatem LEED-NC
2.Najlepsze ekologiczne wnętrze z certyfikatem LEED-CI
3.Najlepszy ekologiczny obiekt z certyfikatem BREEAM
4.Najlepszy ekologiczny obiekt (bez certyfikacji, w tej kategorii mogą startować obiekty dopiero
ubiegające się o certyfikację bądź tez posiadające szczególne wartości wyróżniające go pod względem zarówno architektonicznym jak i zrównoważonego rozwoju)
5.Najlepsze ekologiczne wnętrze
6.Najlepszy ekologiczny projekt

Więcej informacji - PLGBC - Sympozjum 4-5 listopada 2010.