Przedsiębiorcy posadzili drzewa na polu golfowym

Swoje drzewa na polu golfowym w Ochmanowie posadzili przedstawiciele firm z całej Polski. Działanie miało na celu neutralizację nieuniknionych emisji towarzyszących organizacji eventu. To przykład dobrej praktyki – o tym, jak organizować Zielone Wydarzenia mówili eksperci Fundacji Aeris Futuro. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Krakowa.
Zielone Wydarzenia na polu golfowym Zielone Wydarzenia na polu golfowym

17 września 2010r. w Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie koło Krakowa odbyło się eko-spotkanie „Sukces to Twoje naturalne środowisko! – Wdrażanie standardu Zielonych Wydarzeń w Twoim miejscu pracy” połączone z kursem golfa. Uczestnicy spotkania otrzymali porcję wiedzy na temat idei green events w praktyce. Opowiadali o swoich doświadczeniach na temat prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju we własnych firmach.

Dla kogo?
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji z całej Polski. Zainteresowane tematem były różne branże: agencje eventowe i interaktywne, sektor FMCG, bankowość, hotelarstwo i turystyka, samorząd lokalny, a nawet uczelnie wyższe. Zaangażowanie pracowników firm ze środkowej i północnej Polski jest najlepszym dowodem na to, że tematyka organizacji Zielonych Wydarzeń to wciąż zagadnienie nowatorskie na naszym rynku. Celem kampanii promocyjno-edukacyjnej, którą prowadzimy, jest propagowanie idei i wiedzy na ten temat – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro.

Zielone Wydarzenie (ang. green event) to takie, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewnia działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów. Krok dalej, czyli offset, to efekt zeroemisyjności wydarzenia (ang. carbon neutral event) – rekompensata nieuniknionych emisji poprzez wsparcie projektów ograniczających emisję oraz na rzecz rozwoju lokalnego. Offset to, miedzy innymi, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i wspomniane sadzenie drzew.

Biznes rozmawia o ekologii
Interesującym punktem spotkania był panel dyskusyjny, podczas którego biznesmeni dyskutowali „Jak osiągnąć sukces w zgodzie z zasadą 3P (people, profit, planet)”. Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat ekologicznych projektów w swoich firmach. Prezentowali swoje ekologiczne produkty. Część warsztatowa spotkania była jego mocnym punktem – mówi Joanna Janek, Manager Projektu Zielone Wydarzenia Byłam zaskoczona poziomem wiedzy uczestników. Biznes nie zapomina o ekologii, a wiedza na temat standardu zielonych wydarzeń i trendu eko-biura rozszerza obszar działań możliwych do zastosowania przez każdego.

Szczególnie emocjonującym punktem programu okazało się sadzenie drzew. Jak się okazało, niektórzy spośród uczestników dopiero w Ochmanowie mieli okazję pierwszy raz w życiu posadzić drzewo. Anna Horowska, która często sadzi drzewa w swoim ogrodzie, nazwała swoje drzewko Alien. Tak brzmi nazwa firmy, którą prowadzi w miejscowości Luboń. Przywiązuje dużą wagę do ekologii – w życiu prywatnym i zawodowym.

Natomiast para małżeńska: Izabela Mayer z firmy Ecomateria oraz Rafał Mayer z firmy Feelgood prowadzą odrębne działalności gospodarcze – ale każdą z proekologicznym nastawieniem. Oboje podkreślają, że nasza ekologiczna postawa jest ważna dla przyszłych pokoleń, a każde, nawet najmniejsze działanie, które podejmujemy, ma znaczenie globalne. Myślę, że wiele osób segregowałoby w domu śmieci, ale nie ma na rynku przeznaczonych do tego koszy. Zajmujące się tym firmy nie wiedzą, jak się do tego zabrać w praktyce, co w efekcie przekłada się na nikłą popularność segregowania śmieci. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni – mówi Izabela Mayer.

Joanna Mieszkowicz z Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz z Aeris Futuro



Kampania edukacyjno-promocyjna dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia” jest wspierana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Ministerstwo Środowiska.

Więcej informacji : Joanna Mieszkowicz, e-mail: jmieszkowicz@aeris.eko.org.pl