Kupujemy rośliny w markecie: o co pytamy sprzedawcę

Coraz większą uwagę zwracamy na otaczającą nas przyrodę - jej estetykę i efektowność. Dlatego jej odnawianie często rozpoczynamy od zakupu nowych roślin - doboru ich kolorystyki i kształtu, nie zastanawiając się przy tym czy stworzymy im odpowiednie środowisko.

Liczne centra ogrodnicze i markety oferują nam różnorakie gatunki i odmiany roślin, prześcigając się w ofertach, które przyciągają klientów. A ci, czasem nieświadomie, zakupują rośliny, które wcale nie spełniają ich oczekiwań.

Fot. Marta Krawczyk Fot. Marta Krawczyk
Paptuczka ozdobna z marketu Papryczka ozdobna z marketu

Przeciętny ogrodnik amator zna dobrze kilka gatunków roślin, które wcześniej uprawiał lub widział ich uprawę u sąsiada. Wie o tym, iż nie do każdej gleby może wszystkie rośliny posadzić, czy też że są gatunki roślin jednorocznych i wieloletnich, lecz ich raczej nie rozróżni. Tak więc przy zakupie roślin pomoc sprzedawcy jest bardzo potrzebna, ponieważ producenci nie informują zawsze .... nawet o dokładnej nazwie rośliny na doniczce (robi to zaledwie 10% producentów).

W każdym z marketów ogrodniczych powinna być osoba odpowiedzialna za rośliny i posiadająca odpowiednią wiedzę z zakresu ogrodnictwa.

Papryczka ozdobna z marketu Papryczka ozdobna z marketu
Domowe rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji Domowe rośliny potrzebują pielęgnacji

Najważniejsze pytania jakie należy zadać sprzedawcy:

- nazwa rośliny i odmiany (w ten sposób możemy się więcej o niej dowiedzieć z np. internetu);
- docelowa wysokość i szerokość;
- optymalne warunki uprawy (gleba, nasłonecznienie, podstawowa pielęgnacja);
- cechy dekoracyjności (trwałość liści zimą, czas kwitnienia, długość kwitnienia, trwałość samej rośliny, przebarwianie się liści, zimowanie, szczególne prace pielęgnacyjne).

Zwrócić należy także dodatkową uwagę na same sklepy ogrodnicze - głównie markety, które oferują rośliny sprowadzane z Holandii. To właśnie OBI, Castoramie i Leroy Merlin (kwiaciarnie nie posiadają tak szerokiej oferty, choć na pewno rośliny będą w lepszym stanie zdrowotnym) specjalizują się obecnie w roślinach domowych i doniczkowych, które nie zawsze dobrze zimują w naszych warunkach klimatycznych. Jeśli natomiast szukamy specyficznych odmian na przykład szczepionych iglaków, polecam polskie szkółki specjalistyczne.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska
ogrodnik i architekt krajobrazu