Mszyca zdobniczka bukowa

Zdobniczka jest mszycą jednodomną (w odróżnieniu od szkodników dwudomnych) - czyli żerującą na jednym gatunku. Jest malutka, ale po dobrym rozpoznaniu całkiem widoczna, więc warto ją odnaleźć by ocalić roślinę. Niestety, przy obfitym występowaniu może narobić wiele szkód.
Zdobniczka bukowa na liściach buku Zdobniczka bukowa na liściach buku

Zdobniczka bukowa to mszyca należąca do rodziny zdobniczkowatych. Tak jak większość mszyc, także ten okaz jest niewielkich rozmiarów, przez co sama pojedyncza sztuka jest słabo widoczna dla nawet najbardziej wytrawnego ogrodnika. Zimuje w postaci jaj w korze - w okolicach pędów. Wraz z rozwojem liści, na przełomie kwietnia i maja następuje wylęg mszyc, które rozwijają się dzieworodnie przez trzy pokolenia.

Zdobniczka bukowa żeruje na końcach pędów, po spodniej stronie liści. Widoczna jest dzięki białemu, woskowatemu nalotowi oraz spadzi już w maju.

Silnie zaatakowane młode liście Silnie zaatakowane młode liście


Na co uważać?

Silne występowanie szkodnika powoduje zahamowanie wzrostu rośliny oraz możliwość wtórnej infekcji przez grzyby sadzakowe, które rozwijają się na spadzi wydzielanej przez mszyce. Najlepszym sposobem walki ze szkodnikiem jest oprysk pędów i kory pod koniec zimy preparatami przeciwko mszycą, później ewentualnie doraźne - mechaniczny zbiór porażonych liści i ich palenie, oprysk.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska
Więcej o mszycach: Mszyce atakują róże ogrodowe
oraz Przebarwienia na liściach