Przygotowujemy stanowisko pod sad

Sad, choćby niewielki, jest doskonałym źródłem owoców, które zjadamy bez obawy o własne zdrowie bezpośrednio "z krzaczka" lub w różnych przetworach cały rok. Aby jednak cieszyć się obfitym plonem warto wybrać odpowiednie miejsce i wcześniej wzbogacić glebę w dodatkową próchnicę.
Ekologiczny sad Ekologiczny sad

Ciepłe stanowisko najlepsze

Ogród działkowy czy przydomowy często nie stworzy nam dużych możliwości wyboru miejsca. Dodatkowo, niewielka powierzchnia wymusza określenie tylko dwóch, trzech gatunków jakie będziemy uprawiać. Preferencyjne byłoby stanowisko słoneczne, ewentualnie pół-cieniste, ciepłe z lekkim przewiewem powietrza. Unikamy płaszczyzn z silnymi wiatrami, dolin z zastoiskami mrozowymi. Najbardziej wrażliwe na brak ciepła są gatunki ciepłolubne: brzoskwinie, morele oraz wiśnie, winogrona i orzech włoski. Dla nich przeznaczamy południową, najlepiej oświetloną stronę ogrodu.

Przygotowanie gleby

W odpowiednim przygotowaniu podłoża musimy wziąć pod uwagę: poziom wód gruntowych, żyzność gleby, ilość trwałych chwastów oraz szkodników glebowych.

Sadzimy drzewka owocowe Sadzimy drzewka owocowe

Różne gatunki drzew sadowniczych znoszą stopień zalania korzeni. Może on być oczywiście nie szkodliwy o ile szybko "odpływa", a gleba przesycha. Najbardziej wytrzymałe pod tym względem są jabłonie (około 1,5m). Najgorzej reagują wiśnie i czereśnie (60cm).

Przy glebach gliniastych niebezpieczeństwo zalania i uszkodzenia trwałego roślin jest największe, dlatego należy wcześniej podłoże rozluźnić żwirem i gruboziarnistym piaskiem.

W zależności od właściwości gleby jaki wymaga dany gatunek warto zawczasu zakwasić lub zwapnować podłoże oraz wzbogacić w próchnice. Pamiętajmy jednak iż obornik należy stosować kilka miesięcy wcześniej przed sadzeniem, a zielony nawóz, który jest także bardzo polecany musi się rozłożyć zimą.

Zalecana jest w szczególności gorczyca biała i gryka, gdyż obie mają właściwości odstraszające drutowce. Wraz z pędrakami i opuchlakami żerują na korzeniach roślin w glebie powodując duże straty. W walce z nimi stosuje się w ekologicznym sadzie (przed założeniem plantacji) metody mechaniczne (przekopanie z ręcznym usunięciem) lub biologiczne.

Po tak przygotowanym stanowisku i dobrym wyborze gatunków, sad stanie się także oazą dla ptaków, które będą chronić nasze owoce przed szkodnikami.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu