Żywopłot naturalistyczny

Nie wszystkie żywopłoty muszą być strzyżone co do centymetra i regularnie formowane. W ogrodach wiejskich i naturalistycznych możemy stworzyć ochronne pasy krzewów liściastych, które dodatkowo kwitną i są źródłem pożywienia dla ptaków zimą. Ekologicznie i funkcjonalnie. Polecamy!

Czym charakteryzują się żywopłoty naturalistyczne?

Wyróżniają się głównie wykorzystaniem naturalnej formy krzewu, drzewa bez jakiejkolwiek korekty korony. Bardzo często wykorzystuje się tutaj gatunki kwitnące, o barwnych liściach czy pędach, które dodają walorów żywopłotowi.

Żywopłoty naturalistyczne wyróżniają się także cieplejszym powietrzem wewnątrz ogrodu, gdyż osłania on go przed zimnym wiatrem zimą, ponieważ w odróżnieniu od zwartej ściany zimozielonych iglaków, wiatr przechodzi przez bezlistne pędy osłabiając się jednocześnie. Żywopłot zimozielony jest natomiast ścianą nad którą zimne powietrze się unosi i opuszcza do środka wnętrza ogrodowego.

Dereń biały odm. biało obrzeżona Dereń biały odm. biało obrzeżona
Iglaki nie cięte Iglaki nie cięte

Jakie gatunki wykorzystamy do żywopłotu naturalistycznego?

Są to liściaste krzewy osiągające wysokość od 1 do 3 metrów wysokości oraz charakteryzują się zwartą koroną: krzewuszka cudowna, forsycja, derenie, kaliny, pęcherznica kalinolistna, porzeczka krwista, tawuły, ale także kolumnowe jałowce, które nie wymagają cięcia i sezonowe trawy oraz byliny, które pojawiają się wiosną a znikają jesienią.

Viburnum carlesii -kalina koreańska Viburnum carlesii -kalina koreańska
Weigela floribunda -krzewuszka cudowna Weigela floribunda -krzewuszka cudowna

Pielęgnacja roślin żywopłotu polega głównie na podstawowych zabiegach: regularnym podlewaniu w okresie suszy w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, plewieniu, okrywaniu wrażliwszych gatunków zimą oraz cięciu sanitarnym po każdej zimie. Warto także wykonać w odpowiednim czasie cięcie redukcyjne, które pozwoli powiększyć koronę rośliny po posadzeniu. Przy sadzeniu roślin brak jest konkretnych wytycznych. Zwróćmy jednak uwagę na docelowe rozmiary rośliny: jeśli osiąga ona szerokość na przykład 2 metrów, posadźmy ją w odległości 0,5m od ogrodzenia, aby miała szansę na utworzenie zwartej korony.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska