Jak dobrać rośliny zależnie od położenia okna?

Miesiące zimowe to prawdziwy sezon ogrodniczy na rośliny domowe. Możemy kupić w każdym markecie, ale poznajmy także ich możliwości świetlne, a więc na jaki parapet możemy je postawić. W przeciwnym wypadku możemy je szybko stracić.
Okno w kuchni? Okno w kuchni?

Lista roślin zielonych (dekoracyjnych dzięki liściom, rzadko kwitnących w naszych warunkach klimatycznych) oraz kwitnących jest bardzo długa. Różnią się one oczywiście swoimi warunkami siedliskowymi, które jednocześnie mogą się zmieniać w czasie. Jest to spowodowane zmieniającymi się sezonowo warunkami świetlnymi, a przy tym także wilgotnościowymi. Dodatkowo na rośliny wpływa sezon grzewczy w naszych domach, który zmniejsza ilość wilgoci w powietrzu.

Nas jednak interesuje głównie ilość światła, jaka dociera do rośliny, ponieważ pozostałe czynniki możemy dostarczać podczas nawadniania i nawożenia.

Oto lista roślin światłożądnych, które wymagają dużej ilości światła, a więc wystawy południowej: sagowiec, nolina, kaktusy, papryka ozdobna, pianka, cyklamen, juka (Yucca) w jaśniejszym pomieszczeniu, lecz w głębi możemy postawić: begonię, kalanszę, łosie rogi, palmy, kolorowe odmiany dracen, szeflery i fikusa benjamina oraz Ginseng, paprocie.

Okno na wschód Okno na wschód

Rośliny, które nie wymagają bezpośredniego nasłonecznienia, możemy ustawić na parapecie od wschodu lub zachodu. Będą tu rosnąć: zielistka, trzykrotka, epipremnum, skrzydłokwiat, kroton, cissus, anturium.

Zwróćmy jednak uwagę na to, iż wystawa wschodnia lub zachodnia w czasie zimy jest jeszcze krócej nasłoneczniona więc w miesiącach: grudzień, styczeń luty sami obserwujmy rośliny czy nie będą wymagać lepszego oświetlenia. Będzie to widoczne przez wydłużenie pędów nowo powstałych lub rozjaśnianie się liści przez brak chlorofilu, aż do momentu ich opadania.

Okno północne jest najmniej oświetlone i tylko nieliczne rośliny mogą tu rosnąć: zamiokulkas, kalatea (Calathea), bluszcz, difenbahia. Rośliny tzw. kwitnące nie należą do tej grupy, gdyż wymagają zwiększonej liczby promieni do wytworzenia kwiatostanu.

Opracowanie: redakcja Moj-Ogrodnik.pl