Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy to jedna z powszechniejszych chorób grzybowych roślin. W sprzyjających warunkach atakuje rośliny sezonowe, byliny, krzewy oraz drzewa.
Mączniak prawdziwy na rozmarynie Mączniak prawdziwy na rozmarynie

Objawy choroby:

Mączniak to bardzo powszechna choroba grzybowa, objawiająca się wełnistym, białym nalotem. Pod spodem, tkanki rośliny czernieją i zamierają. Atakuje liście i szypułki kwiatowe, które ulegają deformacji i zamierają. Roślinę można uratować gdy wcześnie zauważymy zmiany chorobowe i zareagujemy.

Rozwój grzyba:

Patogenowi sprzyja duże zagęszczenie roślin, wysoka wilgotność podłoża oraz jej wahania pomiędzy dniem i nocą (takie warunki są najczęściej w drugiej połowie lata).
Mączysty nalot to grzybnia z trzonkami i zarodnikami konidialnymi, które rozsiewają się wraz z prądem powietrza na sąsiednie rośliny. Grzyb zimuje na opadłych liściach. Atakuje różne gatunki roślin, począwszy od jednorocznych, po byliny, krzewy i drzewa.
Mączniak prawdziwy róż

Gnojówka ze skrzypu polnego Gnojówka ze skrzypu polnego

Zwalczanie choroby:

- wietrzenie i zmniejszanie wilgotności powietrza
- przeniesienie roślin na stanowisko bardziej słoneczne
- dobieranie roślin do panujących warunków siedliska
- usuwanie zainfekowanych części roślin
- stosowanie preparatów naturalnych -gnojówki ze skrzypu polnego, która ma działanie grzybobójcze, dzięki zawartości kwasu krzemowego. Wraz z gnojówką z pokrzywy, działa także wzmacniająco na rośliny.
Gnojówka ze skrzypu polnego -wszystko co musisz wiedzieć

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko-Kaszowska