Problemy z monsterą?

Monstera tak jak każda inna roślina domowa jest atakowana przez różne szkodniki czy choroby. Plamy na liściach mogą także wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji tej rośliny.
Monstera -uprawa w domu Monstera -uprawa w domu


Warunki uprawy monstery

Monstera to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych ze względu na małe wymagania oraz sporą efektywność. Osiąga spore rozmiary gdyż jest pnączem. Z pędu wyrastają korzenie powietrzne, które pozwalają piąć się w górę roślinie jeśli trafią na podporę.
Monstera pochodzi ze strefy tropikalnej, lubi ciepło i wilgoć w powietrzu, dlatego w miesiącach jesienno-zimowych (gdy ogrzewamy mieszkanie), należy spryskiwać roślinę co kilka dni, a podlewając tak aby ziemia lekko przeschła przed następnym podlaniem. Nie lubi jednak bezpośrednich promieni słonecznych, więc z powodzeniem możesz ją uprawiać na północnym parapecie.

Co może doskwierać Twojej monsterze?

Błędy w uprawie widoczne są w postaci plam na liściach. Brązowe plamy na brzegach lub w środku liści powstają najczęściej w miesiącach zimowych, gdy za często podlewamy roślinę, a przy tym zimną wodą. Dodatkowe spryskiwanie liści pogarsza ich stan. Należy rzadziej podlewać, a wodę wcześniej odstawić na kilka godzin aby nabrała temperatury otoczenia. Plamy muszą wyschnąć. Można też usuwać pojedyncze liście, ale stopniowo.

Plamy na liściach monstyery Plamy na liściach monstyery


Chcesz rozmnożyć monsterę? Zobacz film jak to zrobić:



Monsterę tak jak inne rośliny pokojowe atakować mogą szkodniki: wełnowce, miseczniki czy przędziorek.

Wełnowce poznasz po małym, białym kłębuszku przypominającym watę. Znajdziesz je po spodniej stronie liści, wzdłuż nerwu. Miseczniki różnią się tylko tym iż pokryte są niewielką tarczką, którą bardzo często nie zauważamy. Oba szkodniki wytwarzają lepką i słodką rosą miodową, która ogranicza transpirację i jest pożywką dla grzybów. Można je ograniczać czyszcząc liście denaturatem rozcieńczonym wodą (1:1).
Przędziorek jest pajęczakiem bardzo małym, który zauważysz dopiero po pajęczynie oplatającej roślinę. Lubi suche powietrze, więc atakuje gdy włączone jest ogrzewanie. W krótkim czasie może opanować całą i sąsiednie rośliny. Wysysają soki z liści, przez co żółkną i zasychają. Zwiększ wilgotność powietrza spryskując regularnie roślinę, usuń najbardziej zaatakowane liście i zastosuj środek chemiczny. Profilaktycznie opryskuj preparatami olejowymi, które duszą najmłodsze osobniki.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik