Uprawa cebuli czyli jak mieć dymki na wiele sezonów

Cebula jest warzywem używanym jako przyprawa do potraw i sałatek. Bardzo popularna w Polsce. Dzięki zawartości olejów lotnych zawierających siarkę ma dość ostry smak. Niegdyś stosowano cebulę do wyrobu syropów gdyż warzywo posiada właściwości bakteriobójcze. Oprócz tego zawiera cukier, sporo białka, nieco mniej tłuszczy i soli mineralnych. Z witamin można znaleźć witaminę C, A i B1.
Cebula Cebula

Jaka gleba?

Cebula posiada słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego wymaga gleb żyznych, próchniczych, które będą bogate w składniki pokarmowe oraz wilgotnych w wierzchnich warstwach. Nie lubi zakwaszonych gleb więc potrzebne jest wapnowanie.

Warunki klimatyczne

Cebula jest bez problemów uprawiana w Polsce, gdyż nie ma wymagań co do ciepła, a nawet jest wytrzymała na przymrozki. W początkach września sprzyja jej wilgotna i chłodna wiosna, później, gdy następuje tworzenie cebuli wymaga ciepła i mniej opadów. Gdy zaczyna zasychać czyli dojrzewać, sprzyjają jej ciepło i susza.

Wysiew

Jeśli wysiewamy cebulę prosto do gruntu zaczynamy to robić od połowy kwietnia w rzędy co 20 cm w ilościach 8-10g na 10m2 na głębokość 1-2 cm. Przy uprawie z rozsady wysiewamy nasiona w inspekcie o temp. 10-15*C od końca lutego do początku marca w ilości 5-6 g na 10 m2 na głębokość 1cm. Cebuli nie pikujemy. Przy końcu kwietnia wsadzamy w grunt w rzędy poprzeczne na 12-15 cm na odległości na 5-8 cm. Wsadzamy roślinę płytko maksymalnie na 1/2 cm.

Przy uprawie cebuli z dymki, czyli z małych cebul, wsadzamy je końcem kwietnia stosując taki sam układ jak przy sadzeniu przez rozsadę. Nie sadźmy dymki zbyt głęboko tylko tak aby wierzchołek był przykryty 0,5 cm warstwą gleby.

Roślina cebuli Roślina cebuli

Dymki nie trzeba kupować, ale możemy ją wyprodukować samemu. w tym celu na zagonie słabo lub w ogóle nie nawożonym wysiewa się nasiona od kwietnia do początku maja stosując 25-30g nasion na 1m2. Po trzech miesiącach, gdy zauważymy, że cebula zaczyna żółknąć, wyrywamy cebulę a następnie obcinamy szczypior i suszymy. Po wyschnięciu sortujemy je na trzy wielkości o średnicach:
a) 5-10 mm
b) 11-15 mmm
c) 17-25 mm

Powyżej 25 mm cebula nie nadaje się na dymkę. Tego rodzaju cebule przechowujemy tak jak inne cebule do spożycia, czyli w temp 0-1*C.

Dojrzałą cebulę można rozpoznać poprzez załamanie się szczypioru.
Aby ją wysuszyć, pozostawiamy cebule na zagonie przez 7-10 dni. Jeśli szczypior nie załamuje się nawet do września może to mieć różne powody jak:
- przewożenie azotem;
- brak dostatecznej ilości wapna lub fosforu;
- nadmierne opady w drugiej połowie lata;
- zbyt późny lub głęboki siew.

Co zrobić później z cebulą?

Gdy cebula już wyschnie na zagonie, odcinamy szczypior na długości 4 cm. Później segregujemy nadpsute i uszkodzone cebule do spożycia , a zdrowe dobrze zaschnięte do przechowywania. Cebulę magazynuje się w przewiewnym miejscu w temp. 0-1*C.



Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój-Ogrodnik.pl