Uprawa truskawek na domowy sposób

Zasada uprawy truskawek jest w miarę prosta, ale wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych - w końcu roślina jest uzależniona od naszych zmiennych warunków klimatycznych. Truskawki nie są mimo to roślinami, które co roku będą nam przynosić wysokie plony. Zagony powinny być odmładzane co cztery lata. Możemy je jednak uprawiać nawet w pojemnikach na balkonie. Trzeba tylko pamiętać o ich częstszym podlewaniu.
Truskawka Truskawka

Truskawka jest bardzo popularnym owocem sezonowym uprawianym w Polsce. Ich uprawa jest prosta, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyć się dobrym plonem. Truskawka rozmnażają się poprzez rozłogi, które są wytwarzane podczas kwitnienia. Roślina jednak wytwarzając rozłogi osłabia równocześnie owocowanie.

Sadzimy truskawki - podstawowe zasady
1. Pierwsze sadzonki warto zakupić w sklepach ogrodniczych. Są to sadzonki doniczkowe, dobrze ukorzenione, które zostały poddane zabiegom przeciwko chorobom i szkodnikom.
2. Truskawki uprawia się w systemie rzędowym co 80 cm, odległość roślin od 25 do 30 cm w rzędzie lub w rozstawie 25 na 50 cm.

Zjawisko gutacji na truskawce Zjawisko gutacji na truskawce

Gleba powinna być wy ściółkowana np. słomą (lub folią), dzięki czemu:
- jest mniej chwastów;
- owoce się nie brudzą;
- gleba jest ochroniona przed parowaniem wody.
Dobrze jest usuwać stara słomę i co roku wyścielać zagony nową tak, aby usuwać siedliska grzybów chorobotwórczych.

Truskawki sadzimy tak, aby serce rośliny (środkowy zawiązek listka) było nieznacznie ponad glebą. Pamiętajmy także, aby korzenie były zawinięte do dołu. Źle posadzona truskawka może nie przeżyć zimy. Do czasu dobrego ukorzenienia się młodych sadzonek, roślina musi być podlewana.

Kiedy sadzimy truskawki?
Truskawkę powinniśmy sadzić latem, tak aby młode sadzonki miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się. Jeśli jednak do sadzenia będziemy wykorzystywać nasze rozłogi, oddzielamy młode sadzonki od matecznych dopiero wtedy, gdy się już dobrze ukorzenią - czyli na wczesną jesień.

Truskawka Truskawka

Zabiegi pielęgnacyjne po owocowaniu
Roślina po owocowaniu wymaga pilnych zabiegów pielęgnacyjnych, tak aby ogrodnik móc się cieszyć dobrym plonem także w przyszłym roku:
- Usuwamy rozłogi, których nie będziemy chcieli wykorzystać jako sadzonki na jesień,
- pielimy między rzędami,
- na starszych, porażonych liściach wykonujemy zabieg fitosanitarny, czyli usuwamy liście,
- usuwamy stare liście i spleśniałe owoce.
Truskawki nie są roślinami, które co roku będą nam przynosić wysokie plony mimo pilnych i systematycznych zabiegów. Zagony powinny być odmładzane co 4 lata. Truskawki możemy łatwo uprawiać także w pojemnikach. Trzeba tylko pamiętać o ich częstszym podlewaniu.

Tekst i zdjęcia: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl