Ogród japoński: założenia projektowe

Każdy styl tworzy nową przestrzeń dzięki swoim własnym niepowtarzalnym elementom. Ogród japoński budujemy głównie poprzez umiejscowienie w nim roślin pochodzących z Azji i wybór naturalnych tworzyw do wykończeń małej architektury. W tym miejscu przedstawiamy przykładowy projekt koncepcji ogrodu japońskiego - w warunkach polskich.
Projekt ogrodu w stylu japońskim Projekt ogrodu w stylu japońskim


Geneza projektu

Projekt tego ogrodu wykonany był pod działkę o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych. Właściciele jednak posiadali wokół niej powierzchnię zagospodarowaną, dlatego głównym zadaniem projektanta było stworzenie projektu w stylu japońskim, który harmonijnie komponowałby się z pozostałymi częściami ogrodu.

Koncepcja projektanta

Od północy projektowany teren sąsiadował z dużym oczkiem, dlatego zaprojektowano w tym miejscu dużą murawę, do której dochodzą główne ścieżki ogrodu. To one łączą kompozycyjną całość oraz wyznaczają "centrum kontemplacji" pod modrzewiem europejskim (Larix decidua 'Diana')

Przedstawiany ogród japoński został zaprojektowany z myślą o extensywnym wypoczynku, podczas którego podziwiamy piękno przyrody i ulotną urodę kwiatów. Nie ma tu miejsca dla szerokiego trawnika - zastąpiła go ozdobna trawa (Festuca gautieri) a większość gatunków pochodzi z rejonu Azji, bądź jest z Chinami i Japonią kojarzona.

Kwiaty pierisa japońskiego Kwiaty pierisa japońskiego
Magnolia soulengiana Magnolia soulengiana


Ogród japoński jest dekoracyjny przez cały rok. Zimą, dzięki szerokiej murawie, gatunkom zimozielonym oraz poskręcanych pędach modrzewia. Wiosna rozkwita kolorami kwiatów i trwa wraz z zielenią liści do końca lata. Jesienią dekorują ogród ciepłe barwy liści oraz czerwone owoce wiciokrzewu.

Autor tekstu i projektu: Beata Dulko
Potrzebujesz porady projektowej? Napisz do Ogrodnika!