Różne propozycje dla jednego projektu ogrodu

Projektowanie to trudna sztuka dostosowania się do wymagań klientów czy własnych i pogodzenie ich z z wymaganiami roślin. Poprowadzenie linii rabat, posadzenie drzewa czy żywopłotu musi zgadać się z zastosowaniem ogrodu, czynnościami jakie będą w nim wykonywane czy nawet sugestiami sąsiada. Jak rozpocząć projektowanie?
Projekt ogrodu przydomowego Projekt ogrodu przydomowego

















W aranżacji ogrodu najważniejsze jest przestrzenne postrzeganie ogrodu, jego zakamarków ale przede wszystkim obejmowanie całości.

Sadzenie roślin "na ślepo" wywołuje wiele problemów w późniejszych etapach zakładania ogrodu. Nie musimy być profesjonalistami, aby dobrze projektować miejsce rabat czy inne zakątki ogrodu, skupmy się na początku na podstawowych liniach i wyszczególnieniu elementów jakie będzie zawierał nasz ogród czyli: podjazd, taras, szeroki trawnik, warzywniak, kolorowe rabaty.

Drugi etap to określenie stylu i położenie elementów jakie sobie wyznaczyliśmy. Już teraz musimy wiedzieć co podoba nam się w ogrodzie sąsiada czy kolegi. Rozplanowanie w odpowiedniej skali będzie nam bardzo pomocne -dowiemy się ile miejsca nam zabraknie lub zostanie na zagospodarowanie np. pod rabatę. Rozrysujmy plan!!!

Jest wiele teorii na temat dzielenia przestrzeni ogrodu na kartce papieru. Jednak najważniejsze to postrzeganie różnych form i warstw całego planu. Nie ma znaczenia styl, ponieważ współczesne ogrody mieszają wszystkie elementy zaczerpnięte z przeszłości dostosowując je do własnego otoczenia. Szukajmy inspiracji w magazynach i internecie.

Wersja geometryczna Wersja geometryczna
Wersja swobodna Wersja swobodna

Trzeci etap w projektowaniu ogrodu to określenie jego realiów. Niestety nie wszystko to co narysujemy na papierze będziemy mogli wykonać - choćby ze względu na koszty lub błędy projektu. Najważniejsze to sprawdzenie w terenie czy nasze rysunki zostały wykonane w odpowiedniej skali. W tym czasie możemy także skorygować wielkość poszczególnych elementów oraz nakreślić wersję minimum do wykonania. Na szczęście ogród zakładamy i sam powstaje przez kilka lat.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska