Michał Gawroński: recykling jako źródło rozwoju koncernu Złomrex

Złomrex Metal, znana marka w branży złomu, rozszerzył swój zakres działań o usługi ekologiczne, w tym recykling makulatury. Odzysk tak ważnego materiału, jakim jest papier, ma dla klientów firmy nie tylko znaczenie środowiskowe, ale także finansowe - zapewnia szczegółową kontrolę przepływu surowców, a w konsekwencji pozwala oszczędzać pieniądze.
Michał Gawroński - Złomrex Metal Michał Gawroński - Złomrex Metal



Redakcja Mój-Ogrodnik:
Dlaczego Złomrex Metal zajmuje się recyklingiem papieru? Skąd pomysł na taki biznes?
Michał Gawroński:
Grupa Złomrex ma wieloletnie doświadczenie w zbieraniu i odzyskiwaniu makulatury - dotychczas realizowaliśmy takie projekty w oparciu o własną Organizację Odzysku „Nowa Jakość”. Chcąc wykorzystać potencjał dwudziestu lokalizacji w Polsce oraz zaplecze sprzętowe podjęliśmy decyzję o przeniesieniu tej formy działalności do Złomrex Metal Sp. z o.o.

Recykling jest dla nas wyzwaniem inwestycyjnym związanym z nowoczesnymi proekologicznymi technologiami. Oferta wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku: klienci realizują obowiązki wynikające z szeregu ustaw i rozporządzeń czy prawa unijnego. A my wspieramy postawy ekologiczne. Wspieramy też postawy prospołeczne, zatrudniając osoby niepełnosprawne do realizacji zadań z zakresu recyklingu poprzez posiadaną w Grupie spółkę z obszaru Zakładów Pracy Chronionej.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
W którym momencie prowadzenia działalności Złomrex możemy mówić o ekologii?
Michał Gawroński:
Śmiało możemy stwierdzić, że Złomrex jest jednym wielkim procesem ekologicznym, poczynając od zbierania odpadów (w najlepszych miesiącach około 70 000 ton miesięcznie), przetwarzania w hutach oraz sprzedaży wyrobów wykonanych z materiałów, które mogą być wielokrotne przetwarzane.

W swojej blisko 20-letniej historii Złomrex zbudował spójną strukturę obiegu materiałów przeznaczonych do recyklingu. Realizując postanowienia dyrektyw unijnych Złomrex powołał także organizacje odzysku, której zadaniem jest wsparcie budowy selektywnego systemu zbierania odpadów opakowaniowych w Polsce. Dzięki współdziałaniu poszczególnych elementów nastawionych na ochronę środowiska udało się wygenerować środki finansowe, które pozwalają na stały dynamiczny rozwój naszej Grupy.


W części drugiej: Szczegóły recyklingu makulatury w Złomrex Metal