Anna Rok: Dekonsumpcja - Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji

Grupa eFTe Warszawa we współpracy z festiwalem DocReview, Cafe Kulturalną, Teatrem Dramatycznym i Powiększeniem zapraszają na drugą już edycję dwudniowego święta świadomej konsumpcji. Ania Rok, jedna z założycielek Grupy eFTe Warszawa i współorganizatorka wydarzenia, opowiada o Dekonsumpcji.
Grupa eFTe Warszawa - dekonsumpcja Ania Rok - organizatorka Dekonsumpcji


Redakcja Mój-Ogrodnik:
Czym jest dekonsumpcja?
Ania Rok:
Dekonsumpcja to szukanie alternatyw dla kupowania. Naprawa, wymiana, wspólne używanie czy robienie czegoś własnoręcznie to pomysły, które nie tylko pomagają chronić środowisko, ograniczając ilość przedmiotów, które są produkowane, ale mogą być także świetną zabawą.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
Skąd pomysł na imprezę w Warszawie?
Ania Rok:
Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji organizujemy już po raz drugi. Dlaczego Warszawa? Bo jesteśmy stąd i bo chcemy, żeby nasze miasto było bardziej przyjazne dla świadomych konsumentów i konsumentek. Zależy nam, żeby przestrzeń publiczna stała się przestrzenią społecznych dyskusji i… dobrej zabawy, otwartą dla wszystkich.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
Jak wygląda program?
Ania Rok:
Startujemy w piątek w Planie B (Pl. Zbawiciela) warsztatem nt. świadomej konsumpcji i koncertem na chodniku. W sobotę obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, m.in. zapraszając na śniadanie na tarasie Cafe Kulturalnej (PKiN), warsztat nt. sprawiedliwego handlu i debatę o tym, czego możemy oczekiwać od naszych europosłów. W niedzielę czeka nas np. wymienialnia ubrań (znów Cafe Kulturalna) i koncert na zakończenie. Oprócz tego przez cały weekend warsztaty „Robione Rękami”, czyli szycie, robienie biżuterii i inne „robótki”, warsztat naprawy rowerów i szereg debat społecznych, m.in. o miejskim ogrodnictwie (będziemy uczyć się robienia tzw. flower bombs!), odpowiedzialnej turystyce, produkcji żywności i lokalnym gotowaniu.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
Czym zachęcacie do uczestnictwa w wydarzeniach?
Ania Rok:
Staraliśmy się tak ułożyć program, żeby każdy znalazł tam coś dla siebie. Można dowiedzieć się więcej o sprawiedliwym handlu, odświeżyć szafę, naprawić rower. Można dyskutować o zieleni w mieście, oglądać filmy animowane i nauczyć się jeździć na monocyklu. Można po prostu wpaść na śniadanie i tańce. Na wszystkie wydarzenia Dekonsumpcji wstęp jest wolny, zapewniamy opiekę nad dziećmi i tłumaczenie w razie potrzeby.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
Czy jest w Polsce zainteresowanie ekologicznymi produktami rolnymi?
Ania Rok:
Myślę, że coraz więcej Polek i Polaków chce kupować dobre jedzenie, a takim na pewno są produkty z certyfikatem żywności ekologicznej. Dla osób szukających pomysłów na dobre jedzenie powstała książka „eFTe cookbook”, którą również będziemy prezentować w trakcie festiwalu. Znajdą w niej Państwo szereg przepisów oraz informacje na temat żywności ekologicznej, Slow Foodu, lokalnego gotowania i sprawiedliwego handlu.

Redakcja Mój-Ogrodnik:
Co trzeba wiedzieć, żeby aktywnie żyć bez konsumpcji?
Ania Rok:
Trzeba lubić ludzi i nie wymagać od siebie zbyt wiele. Bez konsumpcji nie da się żyć, ale można konsumować świadomie, dokonując mądrych wyborów i szukając alternatyw, często o wiele przyjemniejszych niż bieganie po sklepach.

Dziękuję za rozmowę.
Redakcja Mój-Ogrodnik.pl
Więcej artykułów dotyczących odpowiedzialnej konsumpcji w dziale Ekologia
Oraz na stronie Efte

5 maja 2009 roku