Krakowskie sympozjum o budownictwie ekologicznym

Podobnie jak w całej branży eko i CSR, nowe podejście do budowania domów wymaga po pierwsze przeszkolenia liderów, a następnie wiele lat trudnej pracy nad potencjonalnymi inwestorami. Dlatego - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - robi wiele w tej dziedzinie. Ostatnio odbył się kongres branży w Krakowie.
Bez ogrzewania? Nie w naszym klimacie Bez ogrzewania? Nie w naszym klimacie
Wiedza na wyciągnięcie ręki Wiedza na wyciągnięcie ręki
Ekologia i funkcjonalność? Ekologia a funkcjonalność? Da się pogodzić

W dniach 4 i 5 listopada w Krakowie odbyła się konferencja na temat zielonego budownictwa. To wydarzenie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC) wzbudza coraz większe zainteresowanie, także indywidualnych inwestorów. Tutaj, przy wykładach światowych gwiazd z branży eko-budownictwa spotkało się kilkuset wiodących biznesmenów, naukowców i profesjonalistów. To oni będą kreować ten nowy rynek. Szczególnie, że udział w konferencji pozwolił również uczestnikom przystąpić do elitarnego egzaminu akredytacyjnego LEED Green Associate.

Co z merytoryki?

Największym powodzeniem cieszyła się prelekcja Profesora John’a Spengler’a z Harvard School of Public Health. Zdołał on zainteresować z sukcesem tematyką jakości powietrza we wnętrzach. Udowadniał, jak kluczowym tematem jest Indoor Ar Quality oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie, samopoczucie oraz produktywność w pracy. Temat ważny dla coraz większej ilości osób mających codziennie do czynienia np. z klimatyzacją w biurze.

Podczas pierwszego dnia sympozjum wystąpiło również trzech innych wiodących światowych specjalistów: Jane Henley, CEO World Green Building Council, Nadia Boschi z włoskiego oddziału firmy Bovis Lend Lease oraz Nathan Gauthier, wieloletni dyrektor Harvard Office for Sustainability.

Po sesji plenarnej odbyły się panele tematyczne, podczas których eksperci zaprezentowali pierwsze przykłady ekologicznych realizacji w Polsce. Każdemu z paneli: mieszkaniowemu, przemysłowemu (rozpoczął się od prezentacji jedynego do tej pory budynku z certyfikatem LEED-NC w Polsce, obiektu firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie), obiektom handlowym (tematem np. CSR), i w końcu biurowemu, towarzyszyła ożywiona dyskusja. Podobnie bowiem jak w całej branży eko/csr polskim dylematem jest na razie małe jeszcze zapotrzebowanie poszczególnych inwestorów i indywidualnych osób na ekologiczne innowacje, ale z drugiej strony ogromne zainteresowanie tematem jako takim. Chodzi więc ciągle o promocję, edukowanie, rozmawianie i wypracowanie standardów. Na owoce pracy nawet pionierzy jeszcze trochę poczekają.

Zarówno sympozjum jak i gala odbyły się w budynku nowego Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Podczas tej ekskluzywnej uroczystości wręczone zostały nagrody dla najbardziej ekologicznych budynków, wnętrz i projektów w Polsce. Protokół z obrad wyśmienitego jury oraz zwycieskie prace konkursowe mozna ogladac na stronie internetowej PLGBC. „PLGBC chce bardzo serdecznie podziękować wszystkim firmom i osobom wspierającym nasze Stowarzyszenie! Dzięki udziałowi takich liderów rynku, nasza organizacja była w stanie uzyskać czwarty najwyższy poziom członkostwa w elitarnej światowej organizacji World Green Building Council oraz umowy na wyłączność na krajowe adaptacje i certyfikacje systemami LEED oraz BREEAM w Polsce” – mówiła Agnes Vorbrodt-Schurma.

Źródło: Informacja prasowa oraz komentarz Redakcji Mój-Ogrodnik.pl