Ekologiczna komórka - czy istnieje?

Producenci sprzętu prześcigają się w wychwalaniu ekologiczności swoich produktów. Opakowanie z recyklingu, słuchawka z nieszkodliwych materiałów, albo z takich, które do recyklingu się nadają, oszczędność energii.. Wszystko to jest pierwszym etapem do przejrzystości produktu, jakim jest najbardziej powszechne dobro luksusowym, czyli telefon komórkowy.
Czy komórka może być eko? Czy komórka może być eko?
Elektrosprzęt na zielonej trawce Elektrosprzęt na zielonej trawce
Czy dzie,i baterii słonecznej już jest EKO? Czy dzie,i baterii słonecznej już jest EKO?

Moda na ekologię ma swoje dobre strony, ponieważ wiele firm zaczyna w końcu przyglądać się standardom swojej produkcji, czy łańcuchowi dostaw. Najważniejsze są oczywiście te firmy, których skala rażenia jest największa... jak np. producenci telefonów komórkowych, które są wszędzie (na jednego człowieka na ziemi przypada obecnie więcej niż jeden taki sprzęt).

KONTROWERSJE
Moda na ekologię ma także inną gorszą stronę - otóż pod jej szyldem ukrywa się różne elementy, które w rzeczywistości są bardziej istotne od tego, czy np. pudełko nowego telefonu jest z recyklingu czy nie. Nikt bowiem nie chwali się tym, czy godziwie płaci swoim pracownikom w azjatyckich fabrykach i czy rzeczywiście kontroluje recykling słuchawek, gdy stają się odpadem.

RZECZYWISTOŚĆ
Oto kilka cech (elementów), którymi na razie chwalą się producenci poszczególnych telefonów (na przykładzie egzemplarzu Nokia E72 oraz ekologicznej wersji telefonu LG ładowanego baterią słoneczną):

1. Brak szkodliwych substancji :
- barwniki azotowe i pigmenty z rakotwórczymi związkami aminokwasów;
- azbest (no szkoda by było jakby go jeszcze do ucha przystawiać);
- benzen, tlenek berylu; chlorofluorowęglowodory CFC / HCFC / halony zakazane przez Protokół Montrealski; Polichlorowane bifenyle (PCB) i polichlorowane trifenyle (PCT); chlorowane parafiny;
- Kadm, Rtęć, Chrom (VI);
- czy pochodzące z zagrożonych gatunków flory i fauny.

Powierzchnia natomiast nie zawiera przykładowo niklu, stali nierdzewnej czy polichlorku winylu (PVC). Płakać czy się śmiać - w takim razie jakich telefonów używaliśmy do tej pory?

2. Zużycie energetyczne
Pobór mocy bez obciążenia to np. 0,03 W w ww. telefonach. Ponieważ energooszczędność to obecnie temat numer jeden w ekologii zwykłego Polaka takie hasła są popularne: Komórka namawia do odłączania ładowarki z gniazdka, zmniejszenia jasności wyświetlacza telefonu LCD, czy
ustawienia czasu podświetlenia telefonu do minimum. To także wyłączanie dźwięków (klawiszy), czy usług bezprzewodowych jak WLAN, Bluetooth. Jednym słowem najlepiej w ogóle nie używać tego telefonu/[/b] Eco treści wyskakujące na telefonie pomagają to doskonale zrozumieć...

3. Recykling - słowo wytrych
Urządzenie (słuchawka) jest do 80% zdatne do recyklingu. Jak się jednak okazuje, to najczęściej opakowanie epatuje ekologią: szaro zielony kartonik, w 60% z materiału pochodzącego z recyklingu, w 100% przeznaczone do recyklingu. I kolejne Eko wskazówki pt; "Zawsze zwróć używane baterie i opakowania do specjalnego punktu zbiórki. W ten sposób zapobiegasz niekontrolowanemu usuwaniu odpadów i promowania recyklingu materiałów... Nie wyrzucać produktu razem z odpadami komunalnymi... Urządzenia elektroniczne nie mogą być wyrzucane do odpadów z gospodarstw domowych, ale winny być rozdzielone wedle prawidłowego recyklingu."

Plus dla producentów za eko-marketing (wielu kupuje Ekologiczny model solarny LG tylko dla mody - szkoda, że nie można całkowicie ładować komórki tylko słońcem). Minus za powierzchowność. Do kontrolowanej produkcji jeszcze bardzo daleko.

Komentarz: Katarzyna Dulko