Ekologiczne a przemysłowe hodowle drobiu

Na co dzień zapominamy, jak ważne jest ekologiczne prowadzenie współczesnego rolnictwa. Kupując produkty często kierujemy się ceną, czym pozwalamy na masową przemysłową hodowlę zwierząt np. drobiu.
Opis typu chowu kur na opakowaniu jajek Opis typu chowu kur na opakowaniu jajek



Hodowla i masowe zabijanie kurczaków na potrzeby branży spożywczej to dzisiaj norma. Na fermach kury karmione są paszami genetycznie modyfikowanymi, które zawierają hormony mające na celu przyspieszyć wzrost i zwiększyć ich wagę (tzw. promotory wzrostu).






Do pasz dodawane są antybiotyki, które nie tylko szkodzą ptactwu, ale również osobom spożywającym kurczaki.
Kury żyją w ścisku, bez możliwości swobodnego poruszania się, w sztucznym oświetleniu. Cierpi na tym ich wydolność narządów wewnętrznych, mają choroby serca, stawów, nawet kuleją. Nie mogą naturalnie rosnąć i składać kur jak w dawnych czasach.

Dodatkowo, przycinane są im dzioby i pazury, żeby nie raniły „współmieszkańców”, a to przecież bolesny zabieg. W klatkach przewożone są też na ubój, podczas trasy łamane są im skrzydła i nogi, ukręcane karki. Na śmierć jadą już właściwie ranne.

Skąd wiadomo, jakie jaja kupujemy w sklepie?

Rozporządzenie Komisji (Wsp. Europ)o numerze 2295 z 2003 roku szczegółowo określa zasady znakowania jajek według typu hodowli. Z reguły są to pierwsze cyfry długiego numerku nabitego na skorupce.

Pozostałe oznaczenia to kraj pochodzenia i symbol producenta.

Jajka z wolnego wybiegu - kod 1 Jajka z wolnego wybiegu - kod 1
Idealne warunki życia kur Idealne warunki życia kur


0 - to jaja z produkcji ekologicznej. Kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać, karmione są naturalnymi paszami. To tzw. „kury szczęśliwe”, organiczne, ale ich jajka są tylko w specjalnych ekologicznych sklepach i są z reguły drogie.

1 - to jaja z chowu na wolnym wybiegu. Te kury żyją w kurniku, choć mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać. Nie wiadomo, czy są ekologicznie karmione.

2 - to jaja z chowu ściółkowego. Kury są zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić swobodnie po ściółce – w kurniku. Nie na zewnątrz.

3 – najczęstsze - jaja z chowu klatkowego. Kury siedzą całe życie w małych klatkach, bez możliwości wyjścia, a ich wzrost jest sztucznie stymulowany. To najgorszy możliwy sposób hodowli, ale bardzo popularny w Polsce. Są to najtańsze jajka.

W 2012 roku w krajach Unii Europejskiej ma być wprowadzony kompletny zakaz chowu klatkowego, a klatki mają być zastąpione bardziej komfortowymi warunkami.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko