Recykling w drukarce to też ekologia

Szacuje się, że co roku na światowe wysypiska śmieci trafia kilkaset milionów pustych tonerów atramentowych i laserowych. Góra toksycznych śmieci pozostawiona potomnym, zanieczyszczenie środowiska, wyczerpanie zasobów naturalnych - to tylko niektóre zagrożenia płynące z nierozwagi, głupoty i lenistwa.
Elektrosprzęt do wymiany Elektrosprzęt do wymiany fot. D-Link Green


Dużo pisze się o niedrukowaniu zbędnych materiałów w biurze, czy w reklamie - głownie ze względu na oszczędzanie papieru. Jeżeli większość z nas już zdaje sobie sprawę z tego, że warto czasem kupić papier z makulatury, albo wydrukować coś dwustronnie, to zapominamy o samym sprzęcie do drukowania,

Z drukarek oczywiście warto korzystać - miejmy jednak świadomość, że jak każdy sprzęt elektroniczny, także drukarka w końcu stanie się elektrozłomem i nieumiejętne się z nią rozstanie będzie bardzo niekorzystne dla środowiska naturalnego. Podobnie jest z materiałem eksploatacyjnym w drukarce, czyli kartridżami - zarówno atramentowymi, jak i laserowymi. W momencie wyczerpania nadal mają wartość - recyklingową.

Recykling to lepsze wyjście od skladowania Recykling to lepsze wyjście od składowania
Ochrona środowiska przed odpadami Ochrona środowiska przed odpadami

Recykling to najbardziej racjonalny sposób radzenia sobie z elektrośmieciami. Kartridż
można odzyskiwać tak samo, jak szkło, plastik, czy papier. Pozwala to oszczędzić energię i surowce konieczne do produkcji nowego - takiego samego pojemnika, w tym nawet 3,5 litra oleju w przypadku jednego kartridża laserowego. Tak uzyskany zamiennik, jest średnio o 20 proc. tańszy od tego wyprodukowanego od podstaw, przy czym jakościowo - przy zachowaniu odpowiedniej produkcji - niczym się od niego nie różni.

W przypadku większość biur problem już od kilku lat jest powoli usuwany - firmy sprzedające materiały drukarskie z reguły same odbierają od nas puste kartridże. Indywidualne osoby puste pojemniki najłatwiej oddadzą sprzedawcy w miejscu, gdzie kupują nowe kartridże. Eco Service, jedna z polskich firm, która pozyskuje z rynku zużyte kartridże w swoich działaniach promuje ich oddawanie za pośrednictwem koszy i kopert. Każdy, kto odda w ten sposób kartridż, poza ulgą dla środowiska naturalnego, wspiera działania proekologiczne i charytatywne. (Więcej: ECOmind.pl )

Proces recyklingu kartridża:
- w przypadku całkowitego recyklingu nowe kartridże produkuje się z regranulatu;
- tylko częściowo ponownie wykorzystuje się niektóre podzespoły (np. obudowy) po ich
kompleksowym oczyszczeniu i połączeniu z nowymi elementami (technika re-use).

Opracowanie: Katarzyna Dulko
Więcej na temat odpadów elektronicznych:
D-Link Green - wywiad na Mój-Ogrodnik.pl
EKOcykl Organizacja odzysku - wywiad na Mój-Ogrodnik.pl
Podstawowe zasady gospodarki odpadami