Energia w domu i w biurze

Rady dla czytelników Ogrodnika na temat oszczędzania energii nie są potrzebne, ponieważ większość z nas już od dawna świadomie racjonalnie gospodaruje energią. Warto jednak podsumować kilka podstawowych zasad oszczędzania energii w pracy i w domu, by z łatwością przekazywać je innym .
Ekologia każdego dnia Ekologia każdego dnia
Podstawowe zasady Podstawowe zasady
Ekomiejsca w centrum miasta Ekomiejsca w centrum miasta


O racjonalnym używaniu energii pisze się ostatnio bardzo dużo. Podsumowując, są trzy generalne powody, dla których warto oszczędzać:

1. przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla przy produkowaniu energii,

2. ograniczenie zużycia zasobów nieodnawialnych (węgiel, gaz i ropa),

3. niższe rachunki dla osób indywidualnych, ale także dla przedsiębiorstw.

Pojedyncza osoba tylko z pozoru niewiele może zrobić. W rzeczywistości małe kroki są równie ważne co nowoczesne energooszczędne technologie w wielkich koncernach:

Światło
1. Dobre oświetlenie - jak najefektywniej korzystać ze światła dziennego oraz sztucznego, a w lampach wymienić żarówki na energooszczędne. Zużywają one 5 razy mniej energii, a ich żywotność jest 10 razy dłuższa. Żarówek energooszczędnych nie należy jednak używać w pomieszczeniach, w których często włącza i wyłącza się światło (np. kuchnia) – skraca to ich żywotność.

Kuchnia
2. Gotowanie w czajniku tylko tyle wody, ile potrzeba (najlepszy jest czajnik bez minimalnej bezpiecznej ilości wody, tzn. z płytką zamiast wewnętrznej grzałki).

3. Regularna konserwacja urządzeń (np. usuwanie kamienia z czajnika, wymiana filtra w odkurzaczu, czyszczenie opraw oświetleniowych, rozmrażanie lodówki) sprawia, że oszczędzamy prąd.

Sprzęt
4. Wyłączanie komputera, który nie jest używany dłużej niż pół godziny, to właściwie nawyk dla każdego, kto choć raz zastanowi się nad marnotrawstwem energii. Po kilku razach "wchodzi w krew." Podobnie z pozostawianiem ładowarki do telefonu w gniazdku, kiedy telefon już jest naładowany. Przed wyjściem z biura warto także sprawdzić, czy wszystkie urządzenia są wyłączone i nigdzie nie pali się światło, zwłaszcza wspólne urządzenia: drukarki czy ksero. Można też wyłączyć klimatyzację, przykręcić ogrzewanie i sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte.

Kiedyś wmawiano klientom, że w momencie nieużywania sprzętu powinni przełączać go na funkcję stand-by (czuwania). Dzisiaj już wiemy, że lepiej dany sprzęt po prostu wyłączyć, ponieważ nawet na stand-by pobiera energię. Podobnie powinno się postępować na przykład z drukarką z biurze.

Samochód
5. Jazda samochodem to duże ilości CO2 uwalniane do atmosfery. Jadąc do pracy wybierz rower, komunikację publiczną lub spacer. Jeśli musisz jechać samochodem, podrzuć kogoś, kto mieszka w tej samej okolicy. Zamawiając usługi kurierskie, wybieraj kurierów na rowerach - taką postawą zdecydowanie wesprzesz zrównoważony transport.

Więcej informacji: np. na stronie Fundacji Aeris Futuro

Opracowanie: Katarzyna Dulko