Polska podjęła zobowiązania proekologiczne wstępując do Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami, do 2010 r. w naszym kraju powinny powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy od 500 MW do 1.000 MW, przy czym wartość tych inwestycji szacuje się na 600 mln - 1,2 mld euro. Największe projekty będą finansowane z programu Infrastruktura i Środowisko, z którego Polska może otrzymać aż 542 mln euro. Mniejsze inwestycje mogą liczyć na wsparcie z regionalnych programów operacyjnych oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Spółki Leasingowe BZ WBK chcą również współpracować z firmami działającymi zgodnie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Zarówno opracowania analityków, jak i obserwacje działań prowadzonych przez duże korporacje i mniejsze przedsiębiorstwa, pokazują, że coraz więcej z nich decyduje się na działania eko-innowacyjne, które pozwalają na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska i innych negatywnych oddziaływań, wynikających chociażby z wykorzystania ograniczonych zasobów energetycznych. Kryzys nie wpłynie na inwestycje w ochronie środowiska.
EkoLeasing umożliwia finansowanie zarówno nowych jak i używanych elektrowni wiatrowych (masztu wraz z turbiną) i transformatorów. Oferta Spółek Leasingowych BZ WBK dotyczy leasingu finansowego oraz operacyjnego, również w formie leasingu zwrotnego; mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy oraz rolnicy indywidualni.
Pierwsza umowa EkoLeasingu została podpisana w styczniu 2009 roku i dotyczyła siłowni wiatrowej
o wartości 1,3 mln złotych, zdolnej wyprodukować 1 mln kW energii rocznie. Inwestycja została zrealizowana w okolicach Kalisza.
Źródło: Informacja prasowa ComPress SA