Czy europejskie IT jest naprawdę zielone?
Badanie kilku tysięcy firm produkujących sprzęt IT (elektroniczny, komputerowy) pokazuje, że ekologia nie zyskuje jeszcze takiej uwagi, na jaką zasługuje.
Chociaż zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego wśród zarządów i pracowników IT systematycznie rośnie, a stale wzrastające koszty energii koncentrują uwagę tych decydentów, prawie 40% z badanych przyznaje, że zielona świadectwa ich firm są słabe i niewidoczne. Czyli nie mają znaczenia dla ich konsumentów, a firmy nie starają się poprawić.
Za najbardziej ekologiczny kraj - jak zwykle - uchodzą Niemcy: tylko 30% ankietowanych stwierdziła, że wartości środowiskowe ich przedsiębiorstw nie wymagają dalszych ulepszeń, ponieważ już wszystko zostało zrobione. W innych krajach widocznych jest więcej braków.
Ogólnie rzecz biorąc, tylko 38% badanych obawiało się skutków postępującego zużycia energii i wynikającej z tego emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla). Mniej niż 50% respondentów twierdzi, że aktywnie rzeczywiście szukało przyjaznych środowisku produktów IT. 44% osób w całej Europie uznało, że wydatki firm to w jednej czwartej wszystkich kosztów operacyjnych właśnie koszty energii, co jest ważnym powodem by myśleć o jej oszczędzaniu. Co najmniej dwie trzecie ankietowanych szukało sposobów na zmniejszenie wydatków na energię, co nadal oznacza, że jedna trzecia europejskich przedsiębiorstw w ogóle nie podjęła tego tematu, nawet w prostej edukacji ekologicznej własnych pracowników. Tymczasem, ponad 75% respondentów - zatem także pracowników firm - powiedziało, że chcieliby dążyć do zmniejszenia kosztów energii w pracy tak, jak to robią w domu.
Przeczytaj o energii i oszczędzaniu na Ogrodniku:
Zagadka samochodów na prąd
Energooszczędność jako szansa dla środowiska i gospoarki
Tradycyjna żarówka wypada z rynku
O zielonym sprzęcie - wywiad z Marcinem Żyterskim z D-Link Green
Źródło informacji: Hi-Tech Ambiente, Włochy