Przewiń w dół po obszerną recenzję
15 rozdziałów, pogrupowanych w cztery części (podstawy; biznes; samorząd lokalny; konsument i obywatel) zilustrowano obszernymi studiami przypadku z Polski, a także dodatkowymi przykładami z innych krajów.
Jak w recenzji książki napisał prof. Ryszard Janikowski: „Do tej pory na rynku księgarskim nie ma żadnej odpowiedniej pozycji w tym zakresie o charakterze podręcznikowym. Recenzowana praca znakomicie wypełnia tą lukę.”
Duży nacisk położono na praktyczny charakter przekazywanej wiedzy, w tym na omówienie konkretnych narzędzi. Czy i w jaki sposób można policzyć wartość Puszczy Białowieskiej dla gospodarki i społeczeństwa? Jakie korzyści może odnieść firma z przygotowania i wdrożenia strategii odpowiedzialnego biznesu? Czym wyróżnia się organizacja transportu miejskiego w centrum Krakowa, która sprawia, że problem korków ulicznych jest minimalny? Poruszane zagadnienia stanowią nie tylko wartościową wiedzę z danej dziedziny, ale również pokazują pewien całościowy obraz tak złożonego zjawiska, jakim jest zrównoważony rozwój.
Książka została przygotowana przez zespół praktyków oraz nauczycieli akademickich, pod kierunkiem dr Jakuba Kronenberga i dr Tomasza Bergiera. Łącząc w sobie cechy poradnika dla profesjonalistów i podręcznika dla zainteresowanych studiowaniem tego tematu, nie tylko wyjaśnia i ilustruje omawiane zagadnienia, ale też służy praktykom w biznesie, samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych oraz osobom indywidualnym, chcącym podjąć działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
„Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce”, praca zbiorowa pod redakcją J. Kronenberga i T. Bergiera, Fundacja Sendzimira, Kraków 2010
Oprócz tradycyjnej książki, publikacja została przygotowana również w formie e-book; można ją przeczytać na stronie www.sendzimir.org.pl/podrecznik
RECENZJA
"Zzielenieć z radości"
Autor: Regina Kozyra
Ile tak naprawdę warta jest Puszcza Białowieska? Co oznacza tyrania małych decyzji? Dlaczego powinniśmy ratować tradycyjne biblioteki? Co ma wspólnego klasa kreatywna z zielenią w mieście? Na rynku pojawiła się pierwsza poważna publikacja na temat zrównoważonego rozwoju opisująca polskie podwórko.
Książka „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce” wydana przez Fundację Sendzimira opisuje meandry tego zjawiska z punktu widzenia cyfr, ekonomii i bez „ekościemy”. Sprawy związane z ochroną środowiska i ekologią są coraz częściej przedmiotami sporów politycznych i sloganów medialnych, zamiast merytorycznej dyskusji. Często myli się pojęcia (choćby zrównoważony rozwój z ekologią) i rzuca hasłami nie do końca je rozumiejąc (autorzy świetnie tłumaczą przykładowo zjawisko kapitału społecznego czy ekonomicznej koncepcji dobrobytu). Oprócz wykorzystania do celu uzupełnienia luk wiedzy, książkę można polecić też osobom zainteresowanym choćby zrównoważoną architekturą, urbanistyką lub tym szukającym inspiracji do polepszenia życia codziennego (może dom z beli słomianych?), czy środowiska biznesu. Co najbardziej zaskakuje w publikacji to brak polskiej skłonności do narzekania i pozytywne przykłady, które już u nas funkcjonują (np. poprawa mobilności w Krakowie, czy projekt eko miasteczka Siewierz). Każdy rozdział teoretyczny jest zakończony studium przypadku z polskiego rynku i jak przyznają autorzy, jest ich o wiele więcej niż pozwala nam na to nasz polski pesymizm. Ktoś może zarzucić książce „amerykańskość”, ale ci, którzy wolą styl niemieckich podręczników też zatopią się w lekturze, bo obok praktycznych przykładów są liczby, wykresy i niezbędna teoria. Autorów publikacji jest ponad dwudziestu – od teoretyków i naukowców poprzez przedstawicieli biznesu do aktywistów związanych z organizacjami pozarządowymi.
Redaktorom naukowym – Jakubowi Kronenbergowi (UŁ) i Tomaszowi Bergierowi (AGH) udało się zredagować tak różne punkty widzenia i koncepcje w spójną całość, którą można przeczytać nie tylko w bibliotece, ale i tramwaju. I choć autorzy kierują publikację do profesjonalistów zajmujących się zrównoważonym rozwojem, prosty język i bardzo przystępna forma pozwoli sięgnąć po nią każdemu, kto interesuje się problemami współczesnego świata i jego przyszłością. To nie moda, to konieczność.