Część 2. Włókna naturalne zwierzęce
Z włókien zwierzęcych powstają dwa najpopularniejsze typy materiałów: wełna i jedwab.
Wełna to nic innego jak przerobione włosy owiec, kóz wielbłądów, czy lam. Z wełny owczej wytwarza się dywany i tkaniny wełniane, z wełny koziej bardzo szlachetne swetry, płaszcze, szale, wełna wielbłądzia jest grubszym puchem o gorszej jakości, z wełny króliczej produkowane są kapelusze, z końskiego włosia szczotki, smyczki do grania, czy pędzle.
Jedwab naturalny to tkanina z naturalnego włókna uzyskiwanego z kokonu jedwabnika morwowego. Jest miękki i lśniący, bardzo wytrzymały na rozciąganie, sprężysty, chłonny. Służy do wyrobu produktów luksusowych jak tkaniny na sukienki, chustki, krawaty i nici do szycia. Proces odzysku jedwabiu naturalnego z kokonów to żmudna praca.
*******************************************************
Bomba mori – gatunek motyla nocnego z rodziny jedwabnikowatych. Ma duże, owłosione ciało o białawym kolorze. Odżywia się liśćmi morwy. Kokony jedwabnika zbudowane są z niezwykle długich nici, do 3 km z pojedynczego oprzędu o szczególnych właściwościach fizycznych i wielkiej wytrzymałości.
**********************************************************
*********************************************************************
Atrakcyjność toreb ekologicznych kontra niedociągnięcia
Najważniejszą zaletą toreb ekologicznych wykonywanych z tkanin naturalnych (pomijamy w tym zestawieniu torby wykonane z plastiku, czy innych chemicznych materiałów, które też są promowane jako proekologiczne) jest ich trwałość.
Torby na zakupy są używane od stuleci (na przemian z koszami wiklinowymi) odkąd istnieje handel. Także nasze babcie szyły takie torby w domu i pewnie używalibyśmy ich do dzisiaj gdyby nie początek masowego handlu, supermarketów i zachwyceniem się wszystkim, co darmowe, promocyjne i ładnie opakowane. Wtedy istotne zaczęło być dla nas wygodne pakowanie zakupów w sklepie – obowiązkowo w darmowe reklamówki. Po kilku latach mieliśmy ich kilkaset w schowku, chyba, że przyjęliśmy system wyrzucania ich natychmiast po przyniesieniu zakupów do domu. Dopiero kilka lat temu doszliśmy do wniosku, że tak dłużej być nie może. Wróciły torby wielokrotnego użycia. Materiałowe, grube, trwalsze, kolorowe.
Druga ważna cecha to estetyka. Te torby są z reguły ładne. Choć moda na lniane szare wąskie siatki dopiero niedawno zawitała na nasze ulice.
Ponadto są wykonane z naturalnego materiału. I tu zaczynają się schody. Bo taką tkaninę trzeba wyprodukować – a to wymaga nakładów energetycznych. Trzeba wyprodukować w fabryce, gdzie muszą być opłaceni pracownicy. I co jeśli nie były to polskie szwaczki, tylko dzieci w Azji? I posługiwano się tkaniną z bawełny BT (genetycznie modyfikowanej, która wypiera odwieczne gatunki naturalnej bawełny na danym terenie)?
Torby też trzeba przewieźć – a transport to emisje klimatyczne. I materiał jest cięższy od jednorazówek. To jeszcze większe emisje.
Z ekologicznego punktu widzenia sprawa toreb ekologicznych nie jest oczywista. Ważne, by każdy konsument rozważył sam za i przeciw i wyciągnął końcowy bilans, co rzeczywiście może zrobić dla środowiska naturalnego.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko
Wygraj torbę ekologiczną z jukki uszytą w Polsce w konkursie fotograficznym portalu Yeppas.pl oraz witryny Mój-Ogrodnik.pl. Szczegóły na stronie głównej.