Ogrody jak lasy o zapachu poziomek

Oto przepis na owocujące przez wiele miesięcy poziomki. W jaki sposób je rozmnażać, jakie wybrać miejsce dla nich najlepsze, kiedy będą długo owocować? Nie jest łatwo stworzyć na małej powierzchni leśny poziomkowy powiew, ale warto spróbować! Efekt poruszający...
Poziomka Poziomka

Poziomka to roślina zielna, zimująca w gruncie w postaci kłączy, korzeni i pąków. Lubi stanowisko ciepłe, ale o glebie kwaśnej i wilgotnej. Często spotykana jest w lasach ze względu na żyzną i mokrą ściółkę tak się znajdującą. W ogrodach musimy znaleźć poziomce podobne do tych naturalnych warunki uprawy.

Kupujemy sadzonki czy nasiona?

Poziomka jako gatunek bardzo łatwo wysiewa się z nasion oraz daje wysoki poziom sadzonek. Plonują one bardzo obficie i długo już w drugim roku uprawy, a jedna sadzonka osiąga wielkość około 30cm średnicy. Jeśli więc nie znajdziemy sadzonki tej wielkości w sprzedaży, nie warto jej kupować.

Poziomka Poziomka

Owocowanie poziomki uwarunkowane jest sposobem jej uprawy, stanowiskiem oraz wiekiem sadzonki. Spełniając podstawowe warunki miejsca, nawożenia (ewentualne zakwaszanie gleby oraz jej sąsiedztwo z roślinami kwasolubnymi) możemy być pewni iż roślina będzie przez lata obficie plonować.

Wiek sadzonki także może ograniczyć kwitnienie. Nie dopuśćmy do nieograniczonego rozprzestrzeniania się roślin. Każda z nich musi mieć odpowiednią ilość światła - łatwiej będą się wysiewać, a dzięki temu starsze, mocno zdrewniałe szybko oddzielimy i wyrzucimy.

Autor: Beata Dulko