Maksymalna wysokość: 40.0 metra
Gatunek pochodzący ze wschodnich Chin, którego średnica pnia może osiągać 4,5m szerokości. Drzewo za młodu słabo rośnie, a jego korona jest luźna. Z czasem się zagęszcza, a pień się rozwidla.
Wytwarza długoogonkowe, sezonowe liście, kształtem przypominające wachlarz koloru zielonego, które przebarwiają się na kolor żółty jesienią (na zdjęciu początkowe przebarwienie jesienne). Liście wyrastają tylko z krótkopędów -bardzo skróconych.
Miłorząb japoński jest gatunkiem dwupiennym -aby otrzymać owoce należy sadzić okazy męskie w pobliżu żeńskich. Nasienie jest otoczone żółtą, mięsistą osnówką przypominającą kulistą śliwkę, która po dojrzeniu jest miękka i cuchnąca dzięki kwasowi masłowemu.
Miłorząb jest bardzo wartościowym gatunkiem z którego liści wykonuje się ekstrakty medyczne. Dla terenów zieleni ważny jest przede wszystkim ze względu na bardzo dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, szkodniki i choroby oraz dekoracyjność liści także jesienią. Wystrzegać się jednak należy odmian żeńskich, które produkują cuchnące owoce.
Dekoracyjne odmiany:
--\'Fastigiata\' -odm. kolumnowa
--\'Pendula\' -odm. parasolowata
--\'Mariken\' (-odm. karłowa płasko-kulista do 1m średnicy, szczepiona na pniu)
--\'Saratoga\' (-odm. podobna do gatunku ale jego miniaturka do 8m wysokości z liśćmi głęboko powcinanymi pośrodku)
--\'Variegata\' (-odm. o liściach z białymi przebarwieniami. Okaz dorasta do 10m wysokości)
Ginkgo biloba nadaje się na regularne żywopłoty.
Słoce:
pełne słońce
Wilgotność:
półwilgotne
Odczyn gleby:
Gleba:
bez wymagań