Ekologiczne ozdoby choinkowe - zrób to sam(a)

Święta to dla niektórych okres komercji i wielkiego kupowania. Kupowania przede wszystkim prezentów, ogromnych ilości niepotrzebnego jedzenia i ozdób świątecznych. Pominąwszy nasze motywacje i potrzeby, czy potrzebujemy tych wszystkich ozdób czy nie, możemy mieć wpływ na swoje decyzje. I nasze wybory także mogą być ekologiczne: tanie, nieszkodzące środowisku, zrobione własnoręcznie w domu, i w końcu naturalne.


Nie wszystkie ozdoby choinkowe muszą być robione w Chinach (czy jeszcze pozostałości po choinkowym imperium pod Częstochową). Czasem można wiele pięknych ozdób zrobić samemu w domu. Potrzebne nam są do tego w najlepszym przypadku:
- owoce pomarańczy (rzadziej cytryny lub mandarynki);
- orzechy - wszelkiego sortu,
- kolorowe trawy lub źdźbła zbóż; najlepiej z własnego ogrodu;
- zasuszone grzybki albo owoce typu aronia;
- cynamon , goździki lub wanilia - pamiątki przywiezione z tropikalnego targu stanowią wspaniałe zapachowe ozdoby;
- wstążeczki materiałowe, z szarego papieru, po starych opakowaniach na prezenty, z innych ozdób.

Ekologiczne ozdoby choinkowe Ekologiczne ozdoby choinkowe
Ekologiczne ozdoby choinkowe Ekologiczne ozdoby choinkowe

Do owoców możemy użyć suszarki do owoców, ale to ze względów energetycznych opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy duże plany choinkowe. Gdy do ozdobienia mamy tylko jedno drzewko lepiej wcześniej zabrać się za przygotowania i po prostu wysuszyć kawałki owoców w domowych warunkach.

Naturalnie i ekologicznie na Święta Naturalnie i ekologicznie na Święta
Naturalnie i ekologicznie na Święta Naturalnie i ekologicznie na Święta

Stare rzeczy przerobione na nowo są nie tylko ładną i tanią ozdobą, ale także świadczą o ekologizmie domowników. Poza tym są modne, awangardowe i ekstrawaganckie. Do zasuszonych owoców możemy użyć naturalnych wstążeczek albo drucików.

Ozdoby zrobione własnoręcznie Ozdoby zrobione własnoręcznie
Ozdoby zrobione własnoręcznie Ozdoby zrobione własnoręcznie

Nowością w ekologicznych domach są ostatnio ozdoby ... z makaronu. Najlepiej przy ich produkcji "posłużyć się " swoimi dziećmi - to trochę jak robienie wydmuszek na Wielkanoc. Nie tylko kolorowe cukierki, ale także pokolorowane kawałki makaronu sklejone w kształty aniołków. W odróżnieniu od cukierków nie będziemy mogli ich zjeść, ale radość z możliwości wyrzucenia ozdób choinkowych na własny kompost gdy miną Święta ... jest przecież bezcenna.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko