Miłą ciekawostką tego kompleksu klasztornego jest idealne pogodzenie naturalnych warunków przyrodniczych z koncepcją architektoniczną oraz szczególnie ogródkową. Historycznie - klasztory zawsze musiały być samowystarczalne i (choć to dziwnie brzmi) powinny być dla współczesnych ekologów miejskich wzorem do naśladownictwa np. w uprawie i hodowli ziół czy warzywnictwie.
O tym jak wyglądają te małe domki - eremy - od środka oraz jak zakupić nocleg na oficjalnej stronie Domu Pracy Twórczej w Wigrach . Jedną z ciekawostek klasztornych jest zatem współpraca z rożnymi organizacjami w ramach myślenia o koncepcji SLOW FOOD. To tutaj są organizowane takie eventy jak Eksperymentalne ogrody biodynamiczne! :
"Jest to szereg działań - od wykładów i warsztatów po siew i pielęgnację - mających na celu powstanie najbardziej naturalnego ogrodu, z kwiatami i warzywami, wykorzystującego zasady uprawy biodynamicznej. Pod murami klasztoru latem zakwitną rośliny z rodziny dyniowatych - dynie, kabaczki, patisony i inne, z kwiatów których zrobimy niecodzienne potrawy serwowane w naszej restauracji, a w późniejszym okresie - już jesienią - z owoców, podczas slow food'owych warsztatów kulinarnych, powstaną pyszne przetwory, nalewki, syropy i inne dania. Zgodnie z tradycją zakonną, zasadziliśmy również kwiaty i zioła w, położonym na terenie Domu Pracy Twórczej, ogrodzie ziołowym. Jest to doskonałe miejsce zarówno do spokojnej kontemplacji wśród aromatycznych roślin, jak również na romantyczną kolację we dwoje."
Chcecie się dowiedzieć więcej o rolnictwie biodynamicznym? Klasztor jest otwarty cały rok.
Komentarz: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl