Dąb szypułkowy Fabrykant w Parku Klepacza w Łodzi

Osobom, które nie znają Łodzi, miasto z pewnością nie kojarzy się z przyroda i zielenią – raczej z kominami. Tymczasem Łódź obfituje w rozłożyste, dobrze zadbane zielone przestrzenie. Została wzniesiona w miejscu dziesiątek źródełek, rzeczek i bezkresnej puszczy. Do dziś w granicach miasta pozostało 2378 ha lasów.


Wśród 34 miejskich parków aż 11 wpisano do rejestru zabytków kultury. Park Piłsudskiego czy Las Łagiewnicki należą do jednych z największych w Polsce kompleksów zielonych usytuowanych w granicach miasta. Zielone płuca dodatkowo uzupełniają ogrody, zieleńce, skwery czy ogródki działkowe.

Dąb szypułkowy Fabrykant w parku Klepacza
Park Klepacza w Łodzi, przy Hali Sportowej


Park Klepacza (dawniej Park. im. St. Worcella) znajduje się pomiędzy ulicą Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki, na terenie dzielnicy Polesie (zachodnio południowa cześć, tuż obok hali sportowej oraz pawilonu Międzynarodowych Targów Łódzkich).

Historia parku wiąże się z dziejami rodu Richterów, łódzkich fabrykantów, którzy w 1904 r. w sąsiedztwie swoich pałaców i fabryki założyli ogrody. Do dziś zachowały się prawdziwe dzieła architektury, wtopionymi harmonijnie w zieleń parku oraz zabytkowa brama wjazdowa. Są to wille Józefa Richtera (obecnie Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej) i Reinholda Richtera (obecnie budynek rektoratu Politechniki Łódzkiej). Wschodnia część parku została udostępniona do użytku publicznego od razu po wojnie, natomiast zachodnia - od 1960 roku.

Fabrykant ma obwód około 30 metrów
Pień Fabrykanta to prawie 4,5 metra


FABRYKANT

Na niewielkiej powierzchnia około 3,3 ha znajduje się aż 230 drzew o obwodach pni powyżej 15 cm i co najmniej 130 krzewów. Aż 24 spośród rosnących drzew zostało uznanych za pomniki przyrody. Wśród nich nasz wybraniec: dąb szypułkowy zwany „Fabrykantem”.

Fabrykant to dąb szypułkowy o charakterystycznym pokroju, z potężnymi rozłożystymi konarami (grubość pnia aż 452 cm, rozpiętość korony ponad 30 m). Ze względów bezpieczeństwa jeden z konarów dębu musiał zostać podparty konstrukcyjnie. 70 najstarszych drzew w parku także poddano specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym w 2000 roku. W parku jest zainstalowane oświetlenie iluminacyjne, podświetlające elewacje budynków oraz kilka najciekawszych drzew, w tym Fabrykanta.
Wiosną pod konarami Fabrykanta rozpościera się lazurowy dywan cebulicy syberyjskiej i śnieżnika lśniącego, nadający parkowi oryginalny charakter. Po ich przekwitnieniu zostają równie dekoracyjne stokrotki.

Podparcie wymogiem bezpieczeństwa
Wiosenne uroki parku


Sędziwy dęb stanowi centrum parku. Tutaj tez nastąpiło przekazanie parku na własność Politechniki Łódzkiej – zostanie dzięki temu ogrodzony (choć nadal otwarty dla mieszkańców). Fabrykant ma kilkaset lat, ale podobno niewiele brakowało, by został po wojnie wykopany (pod koniec lat 40tych przez funkcjonariuszy UB, którzy myśleli, że jest tam skarb Richtera…).

Tekst: Katarzyna Dulko