POLSKIE UCZELNIE? = kiepskie stare budownictwo, złe podjazdy, bark parkingów, zero udogodnień dla niepełnosprawnych, z przede wszystkich nieszczelne okna, nieefektywne ocieplanie, energia z dymiących kotłowni ... Pewnie dlatego takim zainteresowaniem cieszą się wszelkie spotkania, gdzie POLSKI STUDENT może poznać inną rzeczywistość.....
Śląskie kwietniowe spotkanie z uczestnictwem Nathan’a Gauthier - wice-dyrektora Harvard Office for Sustainability – jednego z przedstawicieli komisji opracowującej kolejne edycje systemu wielokryterialnego LEED, członka zarządu USGBC na stan Massachusetts oraz krajowego Dyrektora Wykonawczego USGBC ds. szkolnictwa podstawowego oraz wyższego. Podczas prezentacji opisał on działania podjęte przez Harvard Office for Sustainability, aby osadzony w historycznym kontekście najstarszy i najbardziej renomowany uniwersytet Harvarda (z ponad 700 istniejącymi budynkami) – przekształcić w najbardziej zielony kampus w USA.
W ciągu zaledwie kilku lat, Harvard stał się wzorem do naśladowania dla uniwersytetów z całego świata. Wprowadzono szereg strategii pro-ekologicznych, zarówno w nowych jak i już istniejących budynkach.
Komentarz ekspercki:
Agnes Vorbrodt-Schurma, specjalista LEED w Polsce, dyrektor wykonawczy PLGBC, właściciel firmy VvS Architects|Consultants oraz wykładowca budownictwa ekologicznego na Harvardzie:
„Najbardziej ekologiczny budynek to taki, który już stoi. Podczas remontu czy adaptacji istniejącego obiektu, zużywa się wielokrotnie mniej energii niż podczas budowy nowego – i nie mówię tu o energii zużytej przez użytkowników. Każdy architekt powinien zastanowić się nad tzw. embodied energy, czyli energii zużytej do wytworzenia danego materiału, który chce zastosować wewnątrz budynku. W budynkach istniejących ta energia została już zużyta, więc najlepiej jest zachować maksymalną ilość elementów budowlanych, i to zarówno konstrukcyjnych jak i pozostałych materiałów. Te, które nie mogą zostać ponownie użyte w danym obiekcie powinny być przekazane dla innego budynku, ewentualnie poddane recyklingowi. Przykładem mogą być np okna, które są wymieniane na nowe, bardzie energooszczędne. Na Harvardzie stare okna zostają przekazane dla osób potrzebujących w delikatniejszej strefie klimatycznej, w Polsce można je użyć w obiektach które nie wymagają tak silnej kontroli temperatury, tylko ochrony przez pogoda (np. schronisk dla psów)”.
Eko-uczelnia po amerykańsku
W tym momencie uniwersytet posiada 24 obiekty które uzyskały elitarny certyfikat Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), a następne 47 projektów jest zarejestrowanych i oczekuje na ocenę. Kolejnym godnym podziwu wysiłkiem jest użycie energii odnawialnej – pochodzi z niej ponad 15% całej energii elektrycznej. Aby zredukować swój environmental footprint, Harvard segreguje swoje odpady, i w roku 2009, ponad 55% śmieci było oddane do recyklingu. W środowiskowej analizie tego olbrzymiego uniwersytetu nie można również zapomnieć o produktach użytych do wyżywienia ponad 20 tysięcy studentów, nie wliczając wykładowców i innych pracowników. Aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem oraz wesprzeć lokalną społeczność, ponad 40% warzyw i owoców pochodzi z lokalnych plantacji.
Organizacyjnie - Informacja prasowa PLGBC
Sponsorem spotkania była firma VvS|Architects & Consultants – wiodąca w Polsce firma specjalizująca się w architekturze ekologicznej i konsultingu LEED, BREEAM oraz EU GreenBuilding. Patronat medialny nad spotkaniem objął magazyn Green 2. Następne spotkanie PLGBC Green Building Night, o tematyce „Ekologiczne wnętrza” planowane jest na drugą połowę czerwca 2010 w Warszawie.