Pastwiska i łąki nieszawskie nad Wisłą

Łagodna trasa rowerowa na ciepłe popołudnia dla wszystkich, którzy lubią kujawsko-pomorskie przestrzenie. Trasa prowadzi z Ciechocinka przez Raciążek do Nieszawy.


Szlaki turystyczne prowadzące przez Nieszawę:

1. czerwony szlak turystyczny im. S. Noakowskiego, (41 km) Toruń - Rudak - Czerniewice - Otłoczyn - Wołuszewo - Ciechocinek - Raciążek - Nieszawa
2. rowerowy, (63 km): Toruń - Brzoza – Otłoczyn – Wołuszewo – Ciechocinek – Raciążek – Nieszawa – Włoszyca - Gąbinek – Włocławek

Nieszawa 2008
Polskie widoki wiejskie


Niestety kąpiel w Wiśle jest zabroniona, ponieważ rzeka ma bardzo nieregularne i nieznane koryto (bardzo dużo wirów) oraz sam brzeg. Ciekawa jest za to przeprawa promem. Aktualny rozkład jazdy promu znajduje się na stronie www.nieszawa.pl.

Walory ekologiczne nieszawskiego wybrzeża Wisły to przede wszystkim ogromna przestrzeń do wypoczynku nad wodą. Szum traw, odgłosy ptactwa wodnego i oczywiście zwierzęta na pastwiskach.

Nieregulowany brzeg Wisły w Nieszawie ...
... jest dużą atrakcją ekologiczną regionu.


Upadek transportu po wojniee dał się we znaki mieszkańcom Nieszawy. Tymczasem gospodarcze wykorzystanie walorów Wisły - rzeki, która przez stulecia była wielkim naturalnym szlakiem komunikacyjnym i transportowym - wzbudza niemałe kontrowersje. Z jednej strony potrzeba np. hydroelektrowni, które mogą produkować ekologicznie czystą energią elektryczną, z drugiej naturalne uwarunkowania rzeki, która płynie swoim własnym torem.

Organizacja WWF od lat protestuje przeciwko budowie nowej tamy na rzece w Nieszawie:

„Budowa nowej zapory nie tylko nie poprawi stanu już funkcjonującej konstrukcji, ale dodatkowo prowadzić będzie do dramatycznej degradacji środowiska naturalnego Dolnej Wisły. Spiętrzenie Wisły pomiędzy Włocławkiem a Nieszawą spowoduje trwałe zalanie lub podtopienie wielu gruntów, osuwanie się skarp i cofnięcia wody na dopływach Wisły oraz wzrost zagrożenia powodziami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że – tak jak w przypadku Włocławka – obniży się wartość okolicznej ziemi, pojawią się zakazy inwestowania na obszarach, którym grozi podtopienie. Już dziś mieszkańcy okolic Włocławka borykają się z wieloma problemami. Budowa Nieszawy jeszcze je powiększy”
(źródło: www.wwf.pl)

Rzeczna roślinność
... a w oddali widać piaszczyste wysepki.


Podobnego zdania są członkowie ekologicznego Klubu Gaja:

„…zapora we Włocławku przynosi tylko jedną korzyść - produkcję energii elektrycznej. Dochody z jej sprzedaży nie trafiają jednak do lokalnej społeczności, a do koncernu (…) Według ekologów, zapory wywierają negatywny wpływ na jakość wody, a poprzez zmianę poziomu wód źle wpływają na gospodarkę rolną, leśną i rybołówstwo. Osadzające się na dnie zbiornika odpady i ścieki powodują powstanie tzw. bomby ekologicznej. A nieremontowana tama staje się zagrożeniem dla mieszkańców terenów w dole rzeki”
(źródło: www.ekologia.pl)

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko