Do najważniejszych walorów przyrodniczych Wisły - także w okolicach Warszawy - należy sąsiedztwo wielu kompleksów leśnych (np. Rezerwat Jabłonna, niski stopień uregulowania oraz rozwijanie się dzikiej przyrody (np. lasów łęgowych) w szuwarach nadbrzeżnych. Dla mieszkańców miasta Wisła jest obok Parku Kampinoskiego idealnym terenem aktywnego wypoczynku.
1. Po stronie Łomianek (patra mapa) cumuje na wysokości Burakowa prom "Turkawka”. Można tu dojechać polną drogą (przedłużeniem ul. Pastewnej) lub od strony parku Młocińskiego.
2. Na Białołękę prom dopływa do przystani na wysokości osiedla przy ul. Odkrytej (między ul. Ciołkosza a Książkową). Dojazd wałem wiślanym od strony ul. Mehoffera (tuż za seminarium w prawo), a następnie ok. 1500 m w kierunku Jabłonnej.
* Na statku zmieści się ok. 20 osób. Dla rowerzystów przygotowano 12 stojaków. Prom ruszy nawet wtedy, gdy na brzegu czekać będą tylko dwie osoby. Przeprawa trwa ok. siedmiu minut. Spacerowicze oraz rowerzyści będą zabierani na pokład "Turkawki" od piątku do niedzieli, w godzinach 8.00 - 20.00, co 30 minut.
Oprócz "Turkawki", po Wiśle kursują także promy "Pliszka" i "Słonka". Pierwszym można dopłynąć ze Starego Miasta do plaży na wysokości ZOO. Pasażerów zabiera on codziennie w godzinach 12.45 - 20.45. Drugi wypływa z Cypla Czerniakowskiego i dociera na Saską Kępę. Chętni mogą nim pływać przez cały tydzień od 13.45 do 21.00. Promy kursują co 30 minut.
Dopływając promem na Białołęka warto wybrać się w kierunku Jabłonny i obejrzeć Pałac Poniatowskich. Zaraz obok znajduje się także duży kompleks leśny - Rezerwat "Bukowiec Jabłonowski". Teren o powierzchni 37,74 ha jest chroniony celem zachowania zróżnicowanych wiekowo i gatunkowo zbiorowisk leśnych o charakterze naturalnym z fragmentami drzewostanów buka zwyczajnego i stanowiskami brzozy czarnej.
Walory przyrodnicze Rezerwatu:
Około 70% pow. Rezerwatu pokrywa roślinność lasów mieszanych z panującym dębem, udziałem sosny, buka i brzozy brodawkowatej, sporadycznie brzozy czarnej. Licznie występuje tu kruszyna i wiciokrzew w warstwie krzewów. Wiek pojedynczych dębów i buków sięga 150 lat, niektóre z nich, zwłaszcza buki, osiągają wymiary pomnikowe. Znaczną powierzchnię zajmują bory świeże z runem czernicowo – wrzosowiskowym i ponad stuletnim drzewostanem. Największe walory rezerwatu to zróżnicowanie drzewostanów i zbiorowisk leśnych od borów po grądy, przewaga starych drzewostanów zarówno iglastych, jak i liściastych, a także wyspowe rozmieszczenie odnawiającego się buka poza jego naturalnym zasięgiem, oraz obecność dorodnych egzemplarzy brzozy czarnej.
Zdjęcia: Katarzyna Dulko