Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce: kurs Fundacji Sendzimira

W Ośrodku Konferencyjnym PAN w Mogilanach rozpoczął się międzynarodowy kurs Fundacji Sendzimira zatytułowany „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce”. Bierze w nim udział interdyscyplinarna grupa studentów, działaczy NGO i naukowców z państw europejskich oraz USA, jako goście praktycy CSR w Polsce.
Wakacje ze zrównoważonym rozwojem Wakacje ze zrównoważonym rozwojem


Fundacja Sendzimira

Dwunasta już edycja kursu to realizacja nadrzędnych celów Fundacji założonej zgodnie z wolą znanego inżyniera Tadeusza Sendzimira. Są to: edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego, platforma spotkań i wzajemnej inspiracji dla osób zainteresowanych tematyką ekologiczną i społecznie zaangażowanym biznesem, oraz inicjowanie i realizacja praktycznych projektów poprawiających jakość życia w Polsce.

Biznes a zrównoważony rozwój

Cel kursu to powiązanie edukacji z praktyką. Takie myślenie docenia polski biznes, który z roku na rok coraz chętniej angażuje się w wydarzenia pod znakiem społecznej i ekologicznej odpowiedzialności (ang. CSR, corporate social responsibility) - w tym kursy Fundacji Sendzimira. Dowodem na przydatność wypracowanych przez uczestników kursu programów jest ich wykorzystanie przez tak znane marki jak IKEA, TESCO, BP, Jean Louis David, Sheraton, czy Bank Ochrony Środowiska. Wartości, jakie uzyskuje biznes dzięki współpracy z Fundacją to dla jednych wsparcie ich dotychczasowych działań CSR, dla innych wskazanie korzyści, jakie można uzyskać działając odpowiedzialnie.

Wartością przygotowywanych dla firm raportów jest to, że wychodzą poza standardy: łącza świeże pomysły ambitnych młodych ludzi z wieloletnim doświadczeniem ekspertów.

Wśród partnerów tegorocznej edycji znalazły się zarówno znane światowe marki jak Axel Springer, DB Schenker, Allianz, czy Tesco, jak i polscy partnerzy Fundacji: Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. J. Tischnera oraz Dwór w Tomaszowicach. Jak mówi Katarzyna Dulko, menedżer ds. CSR w Axel Springer Polska „Zrównoważony rozwój to dla wielu firm w Polsce ogromna szansa, ale też nie lada wyzwanie. Dzięki takim spotkaniom, jak kurs w Mogilnach, przedsiębiorcy mają okazję zapoznać się z pomysłami świetnie wykształconych i zmotywowanych młodych naukowców, dostosować je do swoich potrzeb i zrealizować. Z korzyścią dla wszystkich stron.”

Uczestnicy kursu Fundacji Sendzimira w 2005 roku Uczestnicy kursu Fundacji Sendzimira w 2005 roku
Uczestnicy kursu Fundacji Sendzimira w 2007 roku Uczestnicy kursu Fundacji Sendzimira w 2007 roku


Wakacje pod znakiem zrównoważonego rozwoju

Uczestnicy trzytygodniowego kursu Fundacji Sendzimira to międzynarodowa grupa osób m.in. z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Łotwy, Rosji, Węgier, Niemiec i Polski. Projekt to także możliwość pokazania im najlepszych stron regionu, w tym Krakowa, Babiogórskiego Parku Narodowego, czy licznych gospodarstw ekologicznych. Od lat kursowi towarzyszą szczególne atrakcje jak nauka polskich tańców ludowych na trawie, czy ekologiczne ubijanie świeżego masła.

Perspektywy

Do tej pory kurs ukończyło ponad 300 osób: studentów, pracowników naukowych, nauczycieli akademickich, architektów, czy przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wytworzyła się dzięki temu interdyscyplinarna społeczność rozumiejąca rozwój zrównoważony i co najważniejsze – wcielająca go w życie. Tegoroczna edycja konkursu jest elementem rocznego projektu pod nazwą „Wyzwania zrównoważonego rozwoju” organizowanego przez Fundację Sendzimira, we współpracy z partnerami: Uniwersytetem Florydzkim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Stowarzyszeniem Centrum Rozwiązań Systemowych oraz Baltic University Programme. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji: Fundacja Sendzimira

Źródła informacji: Dziennik.pl ; Students.pl
Fotografie: Małgorzata Juszczak