Podstawowe zasady pielęgnacji róż dotyczą ich podlewania w czasie upalnych dni, nawożenia w miesiącach letnich oraz przycinania sanitarnego w ciągu roku, a wiosną dodatkowego skracania pędów. Róża nie wymaga szczególniejszych zabiegów aniżeli inne rośliny, a jednak cenimy ją bardziej spośród wszystkich roślin ogrodowych. Bardzo dobrze czuje się na wyselekcjonowanym miejscu w pełnym słońcu.
WARUNKI UPRAWY RÓŻ:
Stanowisko: słoneczne dla każdej z róż, najobficiej kwitną w pełnym słońcu
Gleba: próchniczna, żyzna o pH 6-6,5
Szczególne uwarunkowania: wyróżniamy kilka grup róż:
- wielkokwiatowe o wyprostowanym pędzie a na jego szczycie najczęściej pojedynczym dużym kwiecie
- rabatowe o formie krzaczastej
- parkowe o znacznej powierzchni i pędach długich, przewisających (należy wybrać dla nich osobne miejsce)
- pnące, opierające się o podporę to tzw. pnącza prymitywne
Zakładanie rabaty różanej może się odbyć o każdej porze okresu wegetacji. Wiosną i jesienią możemy sadzić sadzonki sprzedawane tzw. z gołym korzeniem, a pojemnikowe cały okres. Omijajmy jedynie gorących dni, gdyż uprawa w początkowym okresie musi się dobrze ukorzenić, a więc wymaga wilgotności podłoża.
Bardzo dobrym i wskazanym zabiegiem jest korowanie powierzchni rabaty. Dodatkowa ściółka zapewnia wilgotność gleby oraz poprawia jest strukturę w czasie rozkłady kory. Używajmy przekompostowanej i drobno zmielonej kory. Pierwsza warstwa wystarczy na pierwszy rok, jesienią dodatkowo okorujmy same rośliny.
Nawożąc rośliny już posadzone możemy użyć ewentualnie mineralnych lub organiczno-mineralnych surowców, rozsypując je po powierzchni rabaty. Ważne jest jednak, by nie stosować żadnych nawozów mineralnych przy sadzeniu róż i bezpośrednio po tym zabiegu, w szczególności dotyczy to sadzonek sprzedawanych w balotach (z gołym korzeniem). Są to rośliny o silnie skróconym systemie korzeniowym, który przez pierwszy miesiąc będzie się regenerował.
Ważnym etapem pielęgnacji róż w okresie wegetacji jest wyrywanie dzików - pędów wyrastających z podkładek. Prawie wszystkie róże, które znamy ze sprzedaży, są szczepione na gatunku róży odpornej na warunki zimowe w Polsce (Rosa canina).
Od czasu do czasu zdarza się, iż spod ziemi wyrasta długi pęd z drobnymi liśćmi - należy go wyrwać usuwając tuż przy korzeniu. Inaczej spowoduje zagłuszenie odmiany szlachetnej i jej wypadnięcie.
Aby roślina dobrze zimowała wykonajmy wokół niej kopczyk z ziemi lub kory. Pędy możemy dodatkowo otoczyć agrowłókniną. Wiosną wykonujemy ciecia sanitarne i skracające pędy.
Autor: Beata Dulko