Do odśnieżania, gdzie w grę wchodzą duże obszary, długie ścieżki, czy podjazdy oraz tereny otwarte np. wokół parków, użyjemy wyłącznie odśnieżarek spalinowych – kompaktowych i dwustopniowych (wyższe koszty zakupu). Te pierwsze przydatne są jeszcze w małych ogrodach, poradzą sobie z grubą warstwą śniegu ok.. 30 cm, są lekkie i wydajne. Charakteryzują się wysoką wydajnością, małymi gabarytami i niską emisją spalin. Posiadają własny napęd, koła lub gąsienice. Zasada wyrzutu taka jak przy elektrycznych.
Charakterystyka ogólna:
moc: ~4.5 KM do ~ 8 KM;
szerokość robocza: ~0.45 m do ~0.55 m;
wyrzut śniegu: ~3 m do ~ 15 m;
waga: ~15 kg do ~75 kg.
Zasada działania odśnieżarek spalinowych dwustopniowych jest następująca. Śnieg jest zagarniany przez wolno obracający się wirnik, a następnie z impetem wyrzucany przez szybko obracający się wirnik odrzucający i kanał wyrzutowy. Działanie to pozwala na pracę w wysokim śniegu i pozwala na unikanie zatykania się elementów obrotowych, gwarantując nam dużą wydajność wyrzutu śniegu na znaczną odległość. Wirniki przeważnie wykonane są wytrzymałej stali i są ząbkowane, by bez problemu poradzić sobie z ubitym i zlodowaciałym śniegiem. Odśnieżarki te charakteryzują się mocnymi górnozaworowymi silnikami (OHV – jedne z lepszych to Honda lub Briggs & Stratton), wydajnością pracy nawet do ok. 1000 kg/min (zależnie od śniegu), kołami z antypoślizgowym bieżnikiem (łańcuchy są również dostępne) lub gąsienicami. Maszyny te występują w dwóch opcjach silników:
Dwusuwowych, do ok. ~1.5 KM;
Czterosuwowych, do ok. ~18 KM.
W przypadku odśnieżarek spalinowych własny napęd jest wskazany (zazwyczaj posiadają 6 biegów w przód i 2 do tyłu). W wybranych modelach mamy możliwość odłączenia napędu jednego z kół w celu ułatwienia manewrowania. Ponadto urządzenia te mogą być dodatkowo wyposażone w rozrusznik elektryczny, który w znacznym stopniu przyczynią się do łatwiejszego rozruchu podczas ciężkiej zimy, a zamontowany reflektor znacznie podniesie komfort pracy. Zaletą jest również płynna regulacja kierunku i zasięgu wyrzutu śniegu. Metalowe płozy zamontowane po bokach obudowy wirnika umożliwiają nam regulację wysokości zbierania śniegu (występuje możliwość wciągnięcia przez wirnik (np. żwiru).
Oczywiście pamiętać warto, by odśnieżarek czterosuwowych nie używać na pochyłach przekraczających 20 procent. Istotnym elementem sprawnego funkcjonowania jest odpowiedni olej zimowy do silnika i czysta benzyna.
Ogólne parametry:
moc: ~ 5.5 KM do ~ 18 KM;
szerokość robocza: ~ 0.55 m do ~ 1.2 m;
wyrzut śniegu: ~ 9 m do ~ 25 m;
waga: ~75 kg do ~ 135kg.
Na obecnym rynku znajdziemy również odśnieżarki z napędem hybrydowym, w którym napęd spalinowy jest połączony z elektrycznym. Zaletą ich jest cicha praca i niskie zużycie paliwa. Innym ze sposobów na pozbycie się śniegu jest urządzenie zwane zamiatarką spalinową (wyposażona w silnik czterosuwowy). Służy ona do zamiatania placów, chodników, a w zimie do odśnieżania przy pomocy szczotki zamontowanej z przodu (do małych ilości śniegu) lub pługu lemieszowego. Urządzenia te nie należą do najtańszych.
Podsumowując powyższy temat pragnę zwrócić uwagę na to, iż w odpowiedni sposób możemy uczynić z posiadanych już przez nas urządzeń typowe maszyny zimowe. Chodzi tu o sprzęt typu traktor ogrodowy, bądź glebogryzarka spalinowa. Otóż, montując odpowiedni pług śnieżny i łańcuchy na koła do naszego traktora mamy gotową maszynę odśnieżającą (można zamontować również frez śnieżny). Podobnie jest z glebogryzarką montując do jej przodu spychacz. W takim, bądź innym razie zawsze znajdziemy sposób na pozbycie się nadmiaru zalegającego śniegu. Pozostaje mi życzyć Państwu udanych zakupów i lekkiej zimy.
Opracowanie: Michał Ciemniak, współpraca Redakcja Mój Ogrodnik