Zakładając żywopłot musimy zwrócić uwagę na bardzo ważną cechę roślin: wszystkie sadzonki muszą być bardzo dobrej jakości oraz podłoże w którym zostaną posadzone musi być dobrze przygotowane na całej jego długości. Taki warunek gwarantuje nam (przy prawidłowej pielęgnacji) równomierny wzrost całego żywopłotu.
Jakość sadzonek sprawdzimy przyglądając się ich korzeniom oraz pędom, liściom lub igłom.
W centrach ogrodniczych i szkółkach sprzedawane są przez cały sezon wegetacyjny rośliny w pojemnikach, szkółkowane (przesadzane do większych donic co 2 lata), które charakteryzują się pełnym systemem korzeniowym (jest gwarancja 100% przyjęcia).
Ich "przeciwieństwem" możemy nazwać rośliny kopane, których korzenie zostały mocno ścięte i utrzymuje się ich stałą wilgotność w żyznym, przepuszczalnym podłożu. W taki sposób sprzedaje się popularne odmiany żywotnika zachodniego, cyprysika lawsona, liściaste gatunki drzew, w tym sadowniczych oraz róże. Nie powinny się jednak pojawić na rynku wcześniej jak w połowie września i połowie marca, gdyż to gwarantuje, iż termin ich wykopania był odpowiedni, a tkanki roślin były zdrewniałe i korzenie są zdolne do regeneracji.
Aktywność korzeni roślin:
liściastych: V i VI oraz X
iglastych: III i IV oraz VIII i IX
W tym czasie nie przesadzamy roślin - szczególnie iglastych, gdyż łatwo można uszkodzić ich korzenie i trudniej się regenerują.
Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, Mój Ogrodnik