Sadzonkowanie lawendy (video)

Lawenda jest obecnie jedną z najpopularniejszych bylin ogrodowych. Jej podstawowym walorem są oczywiście fioletowo-błękitne kwiaty oraz unoszący się wszędzie zapach. Warto uprawiać nawet na małej powierzchni lawendę, szczegolnie, że jest to w gruncie rzeczy bardzo łatwe.

Gotowa sadzonka musi być przycięta także od góry, gdyż nadmiar liści powoduje nadmierną transpirację, której roślina nie wytrzyma gdyż nie posiada jeszcze korzeni, które mogłyby pobrać wodę.

Beata Dulko-Kaszowska w ogrodzie Beata Dulko-Kaszowska w ogrodzie
Prace z przygotowanymi sadzonkami Prace z przygotowanymi sadzonkami

Odpowiednie podłoże musi być mieszanką dobrej jakości ziemi oraz piasku z dodatkiem wapnia przy niskim pH. Piasek jest konieczny gdyż rozluźni strukturę podłoża, napowietrzy go oraz uniemożliwi zatrzymanie nadmiaru wody przy nadmiernym podlewaniu czy zalewaniu na przedwiośniu.
Jeśli nie posiadamy własnego rozsadnika, sadzonki możemy ukorzeniać w skrzyni, którą umieścimy w jednym z zagonów warzywnych. W ten sposób będziemy pewni iż podłoże będzie zawsze wilgotne.

Jak obcinać zdrewniałe części lawendy na sadzonki? Jak obcinać zdrewniałe części lawendy na sadzonki?
Przygotowanie jesienią sadzonek lawendy Przygotowanie jesienią sadzonek lawendy

Końcówki sadzonek lawendy zamaczamy w ukorzeniaczu dla roślin drewniejących lub pół-zdrewniałych a następnie w podłożu. Gotową rozsadę podlewamy drobnym strumieniem wody i zakrywamy agrowłókniną tak aby uzyskać przestrzeń między roślinami o podwyższonej wilgotności powietrza. Na zimę wskazana jest jeszcze folia.

Jak sadzonkować przy użyciu ukorzeniacza? Jak sadzonkować przy użyciu ukorzeniacza?
We rześniu warto przygotować małe sadzonki We rześniu warto przygotować małe sadzonki

Opracowanie: Redakcja Mój Ogrodnik , na zdj. Beata Dulko-Kaszowska