Wszystko, co musisz wiedzieć o kosiarkach w ogrodzie

Pewnie zamierzasz kupić na wiosnę kosiarkę. Zastanawiasz się, którą wybrać, jak dopasować najlepszy model do nie tylko stanu portfela, ale przede wszystkim rodzaju podłoża na działce, jej wymiarów i charakterystyki roślinnej. W wyborze pomoże Ci doradca, Michał Ciemniak. Twój trawnik zasługuje bowiem na odpowiednią pielęgnację. Nie tylko po zimie.

Kosiarka to najważniejszy, a zarazem najpopularniejszy sprzęt ogrodniczy dla każdego ogrodnika, amatora lub profesjonalisty, bez względu na wielkość posiadanego trawnika. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które na dzień dzisiejszy oferują nam poszczególne firmy, jesteśmy w stanie w bardzo łatwy i sprawny sposób zadbać o jakość Ogrodu. W końcu chemy, by był on jednym z najpiękniejszych miejsc, w którym spędzimy miłe chwile w otoczeniu rodziny i przyjaciół, wypoczywając, rozpalając grilla lub bawiąc się z pupilami.

Kosiarka oficjalnie jest urządzeniem, które służy do koszenia i strzyżenia trawnika. Zwykle używana jest w ogródkach przydomowych, na działkach, parkach, polach golfowych, czy tenisowych itp. Dużą rolę w jej użyteczności odgrywa rodzaj napędu. Pod tym względem kosiarki dzielą się na:
kosiarki ręczne (pchane przez człowieka);
kosiarki elektryczne (w tym również akumulatorowe);
kosiarki spalinowe (dwu- lub czterosuwowe);
kosiarki spalinowe typu traktorowego (ciągniki).

Jaki trawnik, jak kosiarka? Jaki trawnik, jak kosiarka?
Wysublimowane potrzeby koszeniowe Wysublimowane potrzeby koszeniowe

Czym różnią się poszczególne kosiarki od siebie? Kto powinien się na poszczególny model decydować?

1. Kosiarki ręczne, czyli bębnowe, są szczególnie lekkie i bardzo ciche podczas swojej pracy. Główną ich zaletą jest to, iż nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, bo jak sama nazwa wskazuje, napędzane są siłą mięśni, a pielęgnacja trawnika w dosłownym znaczeniu tego słowa odbywa się jak przy użyciu nożyc. Można je nazwać zatem roboczo: ekologicznymi.

Precyzyjne strzyżenie umożliwia nam bezkontaktowa technika cięcia, gdzie nóż bębnowy i nóż dolny nie stykają się. Większość urządzeń tych posiada hartowany, pokryty powłoką antyadhezyjną nóż bębnowy, który gwarantuje optymalne efekty pracy. Kosiarki bębnowe charakteryzują się oszczędnością miejsca podczas transportowania i przechowywania (składana kierownica), dodatkowo występuje w nich możliwość doposażenia w kosz na ściętą trawę. Idealnie pasują do małych ogródków, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, a powierzchnia trawnika nie przekracza 250m².

Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla tych, którzy preferują ciszę i ruch, choć na pewno wygodniej będzie przy użyciu kosiarki elektrycznej lub akumulatorowej. Obecny rynek oferuje kosiarki bębnowe elektryczne i akumulatorowe, które możemy użytkować bez prądu - jako zwykłą kosiarkę ręczną (powierzchnia trawnika ok. 500m²).

Warto, a moze nie warto kosic? Warto, a moze nie warto kosic?
Koszenie z przyjemnoscia Koszenie z przyjemnoscia

2. Kosiarki elektryczne są doskonałym narzędziem do pielęgnacji mniejszych trawników. Charakteryzują się przede wszystkim małą wagą i cichą pracą, są łatwe w utrzymaniu i eksploatacji oraz przyjazne dla środowiska przez niezużywanie paliwa. Przeznaczone powinny być do używania w małych przydomowych ogródkach, w średniej wielkości ogródkach wypoczynkowych, jak również na skarpach (powierzchnia trawnika ok. 1200m²).

Zwykle kosiarki te wyposażone są w takie elementy jak:
- silnik elektryczny (od 900W do 1700W z wyłącznikiem przeciążeniowym lub bez niego);
- korpus (z polipropylenu lub ze stali z szerokością ~ od 35cm do 46cm );
- koła (od 12cm do 22cm, łożyska kulkowe/zwykła ośka);
- regulację wysokości cięcia (wkręć/wykręć, dźwignia, centralna regulacja);
- funkcję gromadzenia trawy (kosz – pojemność ~ od 25L do 55L; polipropylenowy, tekstylny/trawa rozdrobniona);
- wyłącznik z odciążeniem kabla;
- nóż tnący (długość ~ od 33cm do 44cm, nóż uniwersalny/mulczujący);
- ergonomiczną i składaną kierownica, dzięki której zajmują niewiele miejsca podczas przechowywania i transportu.

Jedynym mankamentem tego typu urządzenia jest stosowanie przedłużacza podczas pracy (max 30m – ze względu na spadek napięcia przy dłuższym przewodzie), który ogranicza zasięg kosiarki i utrudnia manewrowanie, zwłaszcza między przeszkodami (możemy doprowadzić do przecięcia kabla). W takiej sytuacji dobrym, ale i droższym rozwiązaniem było by zastosowanie kosiarki akumulatorowej.

C.D. na kolejnej stronie - jak kupowac KOSIARKE?
Opracowanie: Michał Ciemniak
Spostrzeżenia, porady i uwagi zawarte w tym artykule są efektem doświadczenia autora, który od wielu lat zajmuje się tematyką ogrodową, w tym szczególnie pielęgnacją ogrodu oraz sprzedażą sprzętu. Kontakt z Autorem opracowania jest możliwy poprzez formularz kontaktowy do Redakcji Ogrodnika.