Zdrewniałe sadzonki roślin - co musisz o nich wiedzieć?

Jest wiele domowego metod rozmnażania roślin, a sadzonkowanie - pomimo iż wydaje się stosunkowo trudne i przeznaczone tylko dla profesjonalistów - jest w rzeczywistości bardzo łatwe i bardzo produktywne. Spróbujmy zrobić tej jesieni własne sadzonki, chociażby z ulubionej lawendy czy krzewów.
Sadzonki ziół i wrzosów Sadzonki ziół i wrzosów

Po co sadzonkujemy rośliny?

Sadzonki są częścią rośliny matecznej, która w 100% powtarzać będzie cechy rośliny. Dlatego sadzonki wykonywane są z roślin, których cechy są bardzo dla nas cenne.

Przy rozmnażaniu przez wysiew pula genów powtarzająca dane cechy będzie zadowalająca tylko przy podstawowych gatunkach.
Rozmnażanie generatywne roślin ogrodowych

Czas wykonania zabiegu

Najlepszym terminem do wykonania sadzonek, które zdążą się ukorzenić przed zimą jest druga połowa lipca oraz sierpień. A gdy nie zdążymy możemy jeszcze spróbować początkiem września.
Najlepiej jeśli wybierzemy dzień pochmurny bądź przygotujemy niewielkie naczynie z wodą w którym będziemy trzymać ścięte pędy.

Przygotowujemy sadzonki
Sadzonki możemy pobrać z każdej rośliny, którą chcemy rozmnażać. Podstawową zasadą jest jednak iż wybieramy najsilniejsze i najzdrowsze pędy, z których chcemy uzyskać sadzonkę. Miejscem cięcia jest odcinek twardniejącego pędu, który będzie ciemniej zabarwiony i twardszy. Następnie usuwamy wszystkie liście z dolnej części sadzonki (na odcinku min.5cm) oraz skracamy liście u góry nożem lub sekatorem. Tak przygotowaną 'roślinkę' umieszczamy w naczyniu z wodą do momentu aż nie będzie wsadzona do podłoża.

Tniemy lawendę na sadzonki Tniemy lawendę na sadzonki
Sadzonka lawendy Sadzonka lawendy

Wybór miejsca i przygotowanie podłoża

Przy rozmnażaniu roślin nie jest nam potrzebny specjalny rozsadnik, ale przynajmniej wydzielone miejsce z bardzo dobrze przygotowanym podłożem. Musi ono być mieszanką żyznej ziemi z torfem (dla roślin kwasolubnych jest to konieczność) oraz piaskiem w proporcji 1:1:1. Przed umieszczeniem w nim sadzonek najlepiej jest dobrze podlać podłoże tak aby później ukorzeniacz nie został zmyty z nadmiaru wody.

Końcowe odcinki przygotowanych sadzonek zamaczamy w ukorzeniaczu dla roślin zdrewniałych (wrzosy, iglaki) lub pół-zdrewniałych (zioła i byliny), wykonujemy niewielką dziurkę w podłożu i umieszczamy tak sadzonkę dociskając mieszanką ziemi. Po posadzeniu wszystkich sadzonek podlewamy drobniutkim strumieniem wody i całą rozsadę okrywamy białą włókniną, która utrzyma podwyższoną wilgotność powietrza wokół roślin. Jest ona niezbędna dla prawidłowej regeneracji i ukorzenienia.

Co kilka dni należy sprawdzić rośliny, a przed zimą dodatkowo jeszcze zabezpieczyć włókniną lub folią (wykonać niewielki tunelik).

Około kwietnia, maja sadzonki powinny być ukorzenione.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska