Najpopularniejszymi roślinami, jakie rosną w naszych domach, są draceny, sansewiery, wężownice, noliny, palmy. Są to tzw. zielone rośliny, nie kwitnące prawie nigdy w naszych warunkach klimatycznych. Pielęgnacja ich przebiega bardzo podobnie, tylko niektóre gatunki wymagają specyficznych zabiegów.
Oto kilka zasad pielęgnacji roślin doniczkowych w czasie zimy:
Nasłonecznienie rośliny w czasie spoczynku:
Najważniejsze jest światło. Ponieważ jego ilość jesienią stopniowo się zmniejsza, zimą jest jego tak mało, że nawet jeden metr od okna zmniejsza nasłonecznienie do kilkunastu procent!!!
Zwracajmy uwagę na miejsce, w którym stoją nasze rośliny. Posiadając gatunki, o których wiemy bardzo niewiele, nie lokujmy w dalekich kątach ścian, a jedynie zwróćmy uwagę na morfologię liści. Skórzaste i ciemnozielone liście wskazują miejsce lekko zacienione, a jasne o soczystej zieleni i dużej powierzchni blaszki liściowej - nasłonecznione, najlepiej jeszcze rozproszone.
Ograniczone podlewanie i nawożenie
W czasie krótkich dni roślina nie potrzebuje tak dużo wody jak w lecie. Ograniczamy ilość wody także do minimum, aby zapobiec zgniliźnie i chorobom grzybowym. Podlewając roślinę raz w tygodniu, pozwalamy ziemi chwilowo przeschnąć. Nie stosujemy nawozów zawierających dużą ilość azotu, w szczególności jeśli roślina nie stoi w pełnym nasłonecznieniu. Spowoduje to wybicie pędów i ich nienaturalne wyciąganie oraz bardzo jasne zabarwienie liści - przez brak światła.
Obniżenie temperatury spowalnia procesy fizjologiczne
Temperatura jest jednym z czynników wpływających na procesy fizjologiczne, w szczególności oddychanie. O ile fotosynteza przebiega tylko w świetle, to oddychanie ma miejsce także w nocy. Im wyższa temperatura, tym proces ten jest intensywniejszy. Spalane są substancje w roślinie - obniżając temperaturę w pomieszczeniu choćby o kilka stopni nasza roślina łagodniej i nie tak intensywnie przejdzie zimę!
Specyficzne gatunki w czasie zimy kwitną
Rośliny takie jak grudnik (Schlumbergera) czy amarylis (Clivia) kwitną zimą. Jesienią, przeciwnie do innych roślin nawozimy (do roślin kwitnących) i podlewamy intensywnie, a miejsce ich powinno być wystarczająco nasłonecznione. Rośliny kwitnące w tym czasie nie lubią przenoszenia w inne miejsce, gdyż po zawiązaniu kwiatów będą je gubić.
Amarylis kwitnący wczesną zimą jest pędzony, dla grudnika jest to naturalny czas, po którym następuje chwilowe uśpienie, a wiosną wzrost części zielonych. Wtedy na nowo rozpoczynamy nawożenie, ale tylko nawozami dla roślin zielonych.
Nawożenie roślin zielonych rozpoczynamy wiosną, nawet końcem kwietnia - nie za wcześnie, aby rośliny dobrze się rozrastały.
Autor: Beata Dulko