Czym charakteryzują się żywopłoty naturalistyczne?
Wyróżniają się głównie wykorzystaniem naturalnej formy krzewu, drzewa bez jakiejkolwiek korekty korony. Bardzo często wykorzystuje się tutaj gatunki kwitnące, o barwnych liściach czy pędach, które dodają walorów żywopłotowi.
Żywopłoty naturalistyczne wyróżniają się także cieplejszym powietrzem wewnątrz ogrodu, gdyż osłania on go przed zimnym wiatrem zimą, ponieważ w odróżnieniu od zwartej ściany zimozielonych iglaków, wiatr przechodzi przez bezlistne pędy osłabiając się jednocześnie. Żywopłot zimozielony jest natomiast ścianą nad którą zimne powietrze się unosi i opuszcza do środka wnętrza ogrodowego.
Jakie gatunki wykorzystamy do żywopłotu naturalistycznego?
Są to liściaste krzewy osiągające wysokość od 1 do 3 metrów wysokości oraz charakteryzują się zwartą koroną: krzewuszka cudowna, forsycja, derenie, kaliny, pęcherznica kalinolistna, porzeczka krwista, tawuły, ale także kolumnowe jałowce, które nie wymagają cięcia i sezonowe trawy oraz byliny, które pojawiają się wiosną a znikają jesienią.
Pielęgnacja roślin żywopłotu polega głównie na podstawowych zabiegach: regularnym podlewaniu w okresie suszy w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, plewieniu, okrywaniu wrażliwszych gatunków zimą oraz cięciu sanitarnym po każdej zimie. Warto także wykonać w odpowiednim czasie cięcie redukcyjne, które pozwoli powiększyć koronę rośliny po posadzeniu. Przy sadzeniu roślin brak jest konkretnych wytycznych. Zwróćmy jednak uwagę na docelowe rozmiary rośliny: jeśli osiąga ona szerokość na przykład 2 metrów, posadźmy ją w odległości 0,5m od ogrodzenia, aby miała szansę na utworzenie zwartej korony.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska