Dobieranie roślin do mieszkania

Rośliny nie tylko doskonale zdobią pomieszczenia, lecz również wpływają korzystnie na samopoczucie mieszkańców: zwiększają wilgotność powietrza, odfiltrowują kurz, który osiada na liściach oraz przez cały dzień produkują tlen. O niektórych walorach roślin domowych na konferencji Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego.
Koniecznie żywe czy bukietowe? Koniecznie żywe czy bukietowe?
Słoneczne warunki dla skalniaków Słoneczne warunki dla skalniaków
Wysycha na stronie południowej Wysycha na stronie południowej


Wybierając roślinę do naszego mieszkania musimy zdecydować się na taką, która będzie odpowiadała naszym upodobaniom i gustom. Jednak musimy pamiętać również o odpowiednim oświetleniu i temperaturze.

Położenie a promienie słoneczne:

1. Południowe okna dające najwięcej bardzo ostrego światła, doskonale nadają się do uprawy sukulentów.

2. Parapety północne i zachodnie zapewniają najbardziej stabilne warunki świetlne. Dają łagodne, rozproszone światło idealne dla bardziej wrażliwych roślin.

3. Okna wschodnie oraz zachodnie charakteryzują się dużą ilością rozproszonego światła. Należy jednak pamiętać, że w słoneczne dni na oknach zachodnich panuje duży upał, który nie sprzyja wszystkim roślinom. Lepiej oświetlonych miejsc wymagają rośliny ostrolistne i kwitnące.

„Duże rośliny najokazalej prezentują się samotnie lub wśród innych jako rośliny dominujące. Rośliny o dużych liściach ‘łagodzą’ otoczenie i tworzą idealne tło dla roślin o małych liściach. Małe rośliny powinny być sadzone w grupach, bowiem wtedy najlepiej wyglądają.” – radzi Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Rośliny najlepiej nadające się na rośliny domowe:

Araukaria – australijska roślina, która w naturalnym środowisku osiąga rozmiary nawet do 60 m. Soczyście zielone gałęzie są pokryte delikatnymi małymi igiełkami. Należy do niewielkiej grupy roślin iglastych, które rosną i wspaniale się prezentują w domach. Zimą lubi miejsca jasne, o temperaturze 5 – 10 °C.

Begonia – z rodziny rabatowych, ma grube pędy, z których wyrastają pokaźne liście przypominające kształtem serca. Liście są wypukłe, pokryte delikatnymi włoskami. Begonia kwitnie różowymi kwiatami od wiosny do wczesnej jesieni. Lubi pomieszczenia przewietrzone, więc bardzo dobrze czuje się przy oknach. Odpowiednia dla niej jest temperatura pokojowa, dochodząca nawet do 30 °C. Zimą nie przechodzi wyraźnego okresu spoczynku – temperatura w tym okresie powinna wynosić powyżej 10 °C . Optymalna temperatura zimą to 15- 22 °C.

Caladium – posiada niewielkie, brązowawe bulwy, z których na cienkich, ciemnozielonych ogonkach wyrastają duże, strzałkowate liście. Kolor liści to mieszanka takich barwa jak biel, róż, pomarańcz, brąz i zieleń. Caladium potrzebuje miejsca jasnego i ciepłego (temp. powyżej 20°C), o wysokiej wilgotności powietrza.

Columnea – brazylijska roślina o długich, zwisających pędach, jej listki są woskowate i mięsiste. Szkarłatne kwiaty mają dodatkowo często pomarańczowy odcień. Temperatura optymalna waha się pomiędzy 15 a 20°C. Nie powinna jednak przekraczać 25°C. Potrzebuje dość wilgotnego powietrza, więc dobrze jest ją codziennie kilkukrotnie spryskać.

Nolina – krzew o meksykańskim rodowodzie z zielonymi, wąskimi, opadającymi w dół liśćmi. Nasada łodygi jest gruba, brązowo - szara, o chropowatej powierzchni. Przypomina nogę słonia, stąd też często jest tak nazywana. Potrzebuje miejsca dobrze nasłonecznionego, uwielbia gorące i wietrzne powietrze. Zimą potrzebuje temperatury nie niższej niż 10 stopni C.

Stephanotis – to zimozielone pnącze, które przywędrowało do Polski z Madagaskaru, charakteryzuje się twardymi i elastycznymi pędami oraz skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi o wymiarach 5-9 cm. Idealnie pasuje do większości mieszkań dzięki białym, pachnącym, gwiaździstym kwiatom, które kwitną w okresie od czerwca do września. Najlepiej chronić ją przed nadmiernym nasłonecznieniem. Lubi temperaturę domową ok. 20 °C, a zimą preferuje 12-14 °C.

Syngonium - pochodzi z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Strzałkowate liście o wyraźnie zaznaczonym nerwie i różnej kolorystyce. Zielone kwiaty o purpurowym wnętrzu pojawiają się wiosną i latem. Syngonium potrzebuje jasnego pomieszczenia, ale nie powinna być zbyt mocno nasłoneczniana. Dobrze czuje się w wysokiej temperaturze, która latem powinna wynosić powyżej 22°C, a zimą powyżej 15°C.

Zamiokulkas – odznacza się nie tylko oryginalnie zbudowanymi i lśniącymi liśćmi, ale też ogromną wytrzymałością na niekorzystne warunki. Może rosnąć nawet w głębi pokoju, w cieniu. Idealna jest dla niego temperatura domowa: 20-30 ° C, a zimą, w fazie spoczynku: 16-18 °C.

Kilka uwag o nawożeniu:
Araukaria, Begonia, Caladium, Nolina, Syngonium i Zamiokulkas to rośliny ozdobne liściaste, dlatego nawozimy je regularnie od wiosny, aż do późnej jesieni nawozami wieloskładnikowymi, raz na 3-4 tygodnie. Stephanotis i Columnea wymagają regularnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do roślin kwitnących.



Źródłu informacji: Materiały konferencyjne`Jesień w ogrodzie - jak pielęgnować i przygotować rośliny przed okresem zimowym` w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Glaubicz Garwolińska Consultants. Spotkanie z Dorotą Szubierajską.