Formowanie roślin nie jest trudnym zabiegiem, jeśli mamy wprawę w tego typu cięciu roślin lub roślina jest już ukształtowana, a wymaga tylko małych korekt. Możemy się tego nauczyć przy odrobinie cierpliwości, czasu i regularności kształtując młode rośliny.
Poznajmy jakie gatunki najlepiej się formuje:
- bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)
- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)
- cyprysiki (Chamaecyparis sp.)
- ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
- cis pospolity (Taxus baccata)
Jakie problemy napotykamy przy tego typu zabiegu?
1. Nie wykonujemy mocnych cięć odsłaniających ubytki rośliny, która może być niedoświetlona w niektórych miejscach, a więc jej ulistnienie tam jest skąpe.
2. Kształt rośliny musi być wcześniej odpowiednio dobrany do naturalnego kształtu i fizjologii gatunku, inaczej tracimy tylko czas.
3. Dostosujemy się do terminów cięcia rośliny. Pomimo tego, iż nie zawsze widać uszkodzenia, a roślina może wyglądać cały czas zdrowo, to jednak formowane rośliny są narażone na dużą liczbę powstających ran, które muszą zdążyć zabliźnić i chronić się przed patogenami.
4. Rośliny muszą być zdrowe i najlepiej młode, gdyż lepiej znoszą cięcie
5. Nasze narzędzia muszą być sterylne, a i ziemia którą uzupełniamy rośliny doniczkowe wolna od szkodników.
Jak uformować spiralę?
Jest to czynność wymagająca cierpliwości, gdyż wykonujemy ją przez 2-3 lata, a czasem dłużej zależnie od stopnia trudności. Najlepszym sposobem jest podwiązać u szczytu rośliny sznurek i wypuścić go wokół rośliny tworząc spiralę, a następnie ciąć względem tego sznurka.
Często odsłaniamy po pierwszych cięciach ubytki rośliny, dlatego musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość słońca do następnego cięcia korygującego. Usuwamy przy pierwszym formowaniu grubsze pędy i przycinamy młode igliwie, które zagęści się i będzie stanowić podstawę naszej formy.
Pielęgnacja roślin formowanych[/b] to przestrzeganie terminów cięcia (młode rośliny pod koniec lata, a starsze na przedwiośniu i wczesną jesienią, młode przyrosty koniec wiosny) oraz podlewanie, plewienie, i [b]nawożenie. Ale rośliny formowane często rosną także w donicach, przez co szybciej i mocniej mogą przemarzać w czasie zimy. Wymagane jest ich okrycie agrowłókniną, słomą czy igliwiem, a czasem także podpieranie gałęzi. Nawożenie roślin przy silnych cięciach, a w szczególności kubłowych jest intensywne ze względu na możliwość regeneracji rośliny i zabliźnianie ran oraz szybkość zdrewnienia - przygotowania się do zimy. Tak więc wiosną duża ilość azotu z gnojówki, a latem aż do września potas i fosfor z kompostu.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska